OKUŃ Edward

Edward Okuń urodził się w 1872 roku, zmarł w 1945 roku. W latach 1890-1891 uczył się w Klasie Rysunkowej Wojciecha Gersona. Następnie kontynuował edukację w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Jesienią 1893 wyjechał do Monachium, gdzie kształcił się najpierw w szkole Stanisława Grocholskiego, a następnie u Antona Ažbego i Simona Hollósy’ego. W 1894 roku przeniósł się do Paryża, gdzie dopełnił edukacji na Académie Julian. Dużo podróżował, często zmieniał miejsce zamieszkania. Wiele lat spędził w Rzymie i Monachium. Był członkiem Gran Loggia Nazionale d’Italia oraz licznych stowarzyszeń polonijnych. Należał do ugrupowania artystycznego „Odłam”.

Edward Okuń współpracował jako ilustrator z polskim pismem „Chimera” oraz austriackiego „Jugend”. Współpraca z wydawnictwami prasowymi przyniosła mu zamówienia na ilustracje książkowe, m.in. dla wydawnictwa Gebethner i Wolff. Był autorem cykli rysunków do dzieł Stefana Żeromskiego, Bolesława Prusa, Leopolda Staffa czy Jana Kasprowicza. Regularnie wystawiał w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych oraz w filiach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Uczestniczył także w zagranicznych ekspozycjach w Paryżu, Berlinie, Rzymie, Kijowie i Monachium.

Edward Okuń związany był z nurtem symbolizmu w malarstwie. Jego obrazy cechowały się dekoracyjnością. Tworzył pejzaże, portrety i kompozycje fantastyczne. Licznych inspiracji dostarczyły mu krajobrazy i kultura Włoch, w których artysta mieszkał przez 20 lat. Jego prace charakteryzowała na ogół dekoracyjność, statyczność, idealizacja oraz malarska precyzja.

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt