GAŁEK Stanisław

GAŁEK Stanisław
GAŁEK StanisławGAŁEK Stanisław
Tytuł:

Zima

Technika:olej, tektura
Wymiary:29 x 39,5 cm
41 x 53 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "ST. GAŁEK"
Cena:12500 zł
Kup

STANISŁAW GAŁEK

Stanisław Gałek urodził się w 1876 roku w Mokrzyskach, zmarł w 1961 r. w Zakopanem. W latach 1899 - 1900 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Jana Stanisławskiego i Jacka Malczewskiego. Naukę kontynuował w Königliche Kunstgewerbeschule w Monachium i w École Nationale des Beaux-Arts w Paryż pod kierunkiem Jeana Léona Gérôme’a. Artysta należał do towarzystwa „Sztuka Podhalańska” oraz był członkiem TZSP w Warszawie. W roku 1910 podróżował do Włoch (pejzaże z Capri) i na Krym. W latach 1912-1916 nauczał w Szkole Zawodowej Kołomyi, a w 1916-1931 w Szkole Przemysłu Drzewnego w Zakopanem.

Twórczość Stanisława Gałka

W malarstwie Stanisława Gałka dominowały pejzaże górskie. W okresie międzywojennym artysta uważany był za najlepszego pejzażystę Tatr. Jego ulubionym motywem było Morskie Oko. Sporadycznie artysta malował pejzaże marynistyczne. W dorobku artystycznym Stanisława Gałka można również znaleźć sceny rodzajowe, portrety oraz martwe natury z kwiatami. Artysta tworzył również rzeźby i projektował również kilimy dla zakopiańskiego Stowarzyszenia "Kilim".

Obrazy Stanisława Gałka cechuje niezwykle trafne wyczucie kolorystyczne oraz umiejętność oddania charakteru pejzażu tatrzańskiego.

Stanisław Gałek - wystawy i kolekcje

W 1900 roku miał miejsce debiut wystawienniczy artysty na ekspozycji Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. W następnych latach Stanisław Gałka wystawiał dużo, m.in. w Krakowie, w Zakopanem, we Lwowie i w Warszawie. W 1960 roku Związek Polskich Artystów Plastyków z Zakopanem zorganizował wystawę jubileuszową prac artysty. Prace Stanisława Gałka były eksponowane również na wystawach za granicą, m.in. w Wiedniu i Berlinie.

Obrazy Stanisława Gałka obecnie znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i w zbiorach muzealnych, m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem czy we Lwowskiej Galerii Obrazów.

 

Poszukujemy prac artysty

NIEDOSTĘPNE OBRAZY STANISŁAWA GAŁKA

niedostępne
niedostępne
niedostępne
x
«
»