KLECZYŃSKI Bohdan

 

BOHDAN KLECZYŃSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Bohdan Kleczyński urodził się w 1852 roku na Wołyniu, zmarł w 1920 roku w Krakowie (niektóre źródła podają jednak lata 1951-1916). Artysta wywodził się z rodziny ziemiańskiej osiadłej w Dubnie. Chociaż malarstwo od dzieciństwa było jego pasją, pierwotnie studiował ekonomię na Uniwersytecie w Heidelbergu. Ostatecznie Bohdan Kleczyński rozpoczął naukę malarstwa w Klasie Rysunkowej w Warszawie, w pracowni Wojciecha Gersona. W 1880 roku podjął studia artystyczne we Florencji, jednak już jesienią tego roku zapisał się do Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. W tym czasie uczęszczał także do monachijskiej pracowni Józefa Brandta.

W 1888 roku Bohdan Kleczyński powrócił do kraju, gdzie zajmował się gospodarstwem na Podolu. W drugiej dekadzie XX wieku przeniósł się do Krakowa, w którym pozostał do śmierci.

 

Malarstwo Bohdana Kleczyńskiego

W twórczości Bohdana Kleczyńskiego widać wyraźne inspiracje dokonaniami polskich artystów kształcących się w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Bohdan Kleczyński chętnie korzystał z osiągnięć malarskich takich twórców jak: Juliusz Kossak, Józef Chełmoński czy Józef Brandt.

Najchętniej przedstawiane przez Bohdana Kleczyńskiego motywy to sceny rodzajowe, myśliwskie oraz kuligi, często tętniące życiem i radością. Artysta malował także pejzaże ukazujące krajobraz Ukrainy. Jednym z ulubionych motywów Bohdana Kleczyńskiego były przedstawienia koni.

Najbardziej znanymi pracami artysty są te powstałe w okresie monachijskim. Większość obrazów malowanych na Ukrainie w latach późniejszych zaginęła niestety w czasie I wojny światowej.

 

Bohdan Kleczyński - wystawy

Bohdan Kleczyński wystawiał swoje prace m.in. w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie oraz na ekspozycjach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1888 roku eksponował swoje obrazy na jubileuszowej wystawie w Monachium.

 

Poszukujemy prac artysty

 

Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»