WASILEWSKI Antoni

Wasilewski Antoni urodził się w 1905 roku, zmarł 1975 r. Pochodził ze Stryju na Kresach Wschodnich. Maturę zdał w 1924 roku w Krakowie. Następnie rozpoczął studia na Wyższej Szkole Przemysłowej. Równolegle rozwijał swoje zainteresowania artystyczne: był wolnym słuchaczem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Wolnej Szkoły Malarstwa i Rysunku Ludwiki Mehofferowej.

Artysta zajmował się m. in. malarstwem, ilustracją oraz rysunkiem satyrycznym. Debiutował w 1923 roku w lwowskim "Szczutku". Od 1924 roku współpracował z koncernem wydawniczym Ilustrowanego Kuriera Codziennego. W latach 1930-1939 pełnił funkcję redaktora naczelnego pisma satyrycznego „Wróble na Dachu”. Na początku II wojny światowej został zmobilizowany do 20. Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej. Został internowany do obozu Rosiori de Velde w Rumunii. Udało mu się uciec do Francji.

Ostatecznie, jego wojenne tułaczka zakończyła się w czerwcu 1940, kiedy artysta przybył do Wielkiej Brytanii. Pozostał tam do 1957 roku. Na Wyspach Brytyjskich redagował polonijne czasopisma: „Dziennik Polski” i „Dziennik Żołnierza”. Od 1947 roku studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Edynburgu. Jako rysownik współpracował z wieloma brytyjskimi pismami. Posiadał nawet własny program w telewizji BBC, w którym występował rysując na żywo. Po powrocie do Polski w 1957 roku zamieszkał w Krakowie. Rysował dla "Szpilek" oraz "Przekroju". Wystawiał w Pałacu Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych (w 1959 i 1963 odbyły się jego wystawy indywidualne). Został uhonorowany Brązowym Medalem na Salonie w 1961 roku.

Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»