ŁABINIEC Aleksander

 Aleksander Łabiniec

Aleksander Łabiniec urodził się 14 listopada 1930 roku w Goraju. Studiował Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem prof. Karola Frycza, Czesława Rzepińskiego i Zbigniewa Pronaszki. Dyplom otrzymał na wydziale scenografii. Tematem obronionej pracy była oprawa sceniczna tragedii "Antygona" Sofoklesa. Artysta zaintrygowany problematyką psychologii koloru swoje studia kontynuował w Centre de Recherches d"ambiances w Paryżu. Równolegle studiował również grafologię. W 1954 roku uzyskał dyplom reżysera teatralnego (egzamin przed komisją Ministerstwa Kultury i Sztuki). Począwszy od lat 60-tych artysta współpracował z telewizją - Ośrodek TVP w Katowicach i Krakowie dla którego przygotowywał oprawę sceniczną licznych programów kulturalnych (m.in. Teatru Telewizji). Jako scenograf związany był przez 40 lat z Teatrem Lalek "Banialuka" w Bielsku-Białej (do sierpnia 1996 roku) i Teatrem Polskim w Bielsku-Białej. W latach 1975-1980 był dyrektorem Galerii Bielskiej BWA. Artysta prowadził również działalność pedagogiczną jako wykładowcą Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Cieszynie (w latach 1975-1990) oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (w 2010 roku). Artysta brał udział w wielu wystawach w Polsce oraz poza granicami m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Austrii, na Węgrzech, w Czechosłowacji, Francji, Danii i Niemczech. Został odznaczony m.in. Srebrnym i złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem "Gloria Artis". Artysta został również laureatem "Złotej Maski" za całokształt twórczości. Artysta zmarł 23 września 2010 roku w Bielsku-Białej. Artysta o swojej sztuce: Sztuka jest czymś, co nadaje mojemu życiu sens. Jest moim bogiem. Odzwyczajanie się od malowania w sposób realistyczny i przechodzenie do abstrakcji przychodzi sukcesywnie, kawałek po kawałku. Wydaje mi się, że każdy człowiek podlega pewnego rodzaju rozwojowi. Nie ma stabilności, wszystko polega na ewolucji.

[źródło: K. Kotlarska, K. Wojnar, Sztuka jest moim bogiem - Rozmowa z Alexandrem Andrzejem Łabińcem, Katalog "Bakcyle, czyli młodzież – artyści", Galeria Bielska BWA, 2009, s. 26-27.]

Obraz Aleksandra Łabińca

Aleksander Łabiniec "Zdarzenie" Obraz przewodni wystawy artysty w naszej Galerii: Aleksander Łabiniec "Informel - psychologia koloru"

(4-16 listopada 2010 r.)

 

wystawa Aleksandra Łabińca

 

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt