ALBINOWSKA-MINKIEWICZOWA Zofia

ALBINOWSKA-MINKIEWICZOWA Zofia BIO

Tytuł:

Wiosenny sad

Technika:46 x 51,5 cm
60,5 x 63,5 cm (wymiary z oprawą)
Wymiary:olej, tektura
Uwagi:Sygnowany p.d.: "Zofia Albinowska"
niedostepny

 

ZOFIA ALBINOWSKA-MINKIEWICZOWA

Zofia Albinowska-Minkiewiczowa urodziła się w 1886 roku Klagenfurt am Wörthersee w Austrii, zmarła w 1972 roku we Lwowie. Studia artystyczne rozpoczęła w wiedeńskich szkołach prywatnych, najpierw, od 1901 roku, w pracowni Heindricha Strehblowa, a następnie, od 1902 roku, u Franza Hohenberga i Ferdynanda Kruisa. Następnie artystka wyjechała do Paryża, gdzie uczyła się w Académie Colarossi oraz École des Beaux Arts. W stolicy Francji nawiązała znajomość z Olgą Boznańską. Dzięki przyjaźni obu artystek Zofia Albinowska poszerzyła swoje umiejętności warsztatowe - Olga Boznańska udzielała jej bowiem wskazówek malarskich oraz przekazała jej tajniki techniki malarstwa olejnego.
W czasie studiów Zofia Albinowska dużo podróżowała, odwiedziła m.in. Anglię, Belgię, Holandię i Włochy.
W latach 1909-1912 malarka kontynuowała naukę w wiedeńskiej Kunstgewerbeschule, w tym samym czasie prowadziła też zajęcia na tej uczelni. W kolejnych latach Zofia Albinowska również spełniała się jako pedagog, udzielając prywatnych lekcji malarstwa.
W 1912 roku artysta osiadła na stałe we Lwowie, gdzie w 1922 roku wyszła za mąż za profesora Politechniki Lwowskiej Witolda Minkiewicza. Przyjęła podwójne nazwisko, ale swoje obrazy Zofia Albinowska-Minkiewiczowa sygnowała jednak zawsze nazwiskiem panieńskim.
Zofia Albinowska-Minkiewiczowa chętnie uczestniczyła w życiu środowiska artystycznego we Lwowie, udzielała się publicznie. W swojej karierze pełniła funkcję prezes Związku Artystek Polskich (1917-1939) oraz wiceprezes lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych (1922-1939).
W 1923 roku została wyróżniona Złotym Krzyżem Zasługi.

 

Malarstwo Zofii Albinowskiej-Minkiewiczowej

Artystka zajmowała się malarstwem sztalugowym oraz grafiką warsztatową. We wczesnym okresie twórczości, tj. do ok. 1920 roku, malowała głównie portrety, wykonywała również studia aktów. W kolejnych latach Zofia Albinowska-Minkiewiczowa rozszerzyła tematykę swoich obrazów, malowała dekoracyjne kompozycje z kwiatami, stylowe wnętrza i pejzaże.

 

Zofia Albinowska-Minkiewiczowa - wystawy

Debiut wystawienniczy Zofii Albinowskiej-Minkiewiczowej miał miejsce już w 1903 roku w Wiedniu. Artystka eksponowała później swoje prace na wielu międzynarodowych wystawach zbiorowych, m.in. w Pradze, Paryżu i Nowym Jorku. Prace malarki regularnie pokazywane były również na ekspozycjach w Krakowie, Warszawie i we Lwowie.
W 1972 roku we Lwowskiej Galerii Sztuki odbyła się wystawa pośmiertna obrazów Zofii Albinowskiej-Minkiewiczowej.

 

Poszukujemy prac artystki

 

NIEDOSTĘPNE OBRAZY ZOFII ALBINOWSKIEJ-MINKIEWICZOWEJ

 

niedostępne
niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»