CZACHÓRSKI Władysław

WŁADYSŁAW CZACHÓRSKI

Władysław Czachórski urodził się w Lublinie w 1850 roku, zmarł w 1911 roku. Studia rozpoczął w 1866 roku w Klasie Rysunkowej w Warszawie u Rafała Hadziewicza. Następnie przez rok uczył się w Akademii drezdeńskiej. Od 1869 roku Władysław Czachórski kontynuował naukę w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych m.in. u Alexandera Wagnera i Karla Theodora Piloty’ego.
Po studiach Władysław Czachórski ruszył w podróż po Włochach, Francji i Polsce, a w 1879 roku zamieszkał na stałe w Monachium, gdzie jako dydaktyk związał się z macierzystą uczelnią i zasłynął jako jeden z najbardziej cenionych malarzy działających w tym mieście. Corocznie odwiedzał jednak Polskę, zatrzymując się w rodzinnym majątku Grabowczyk. W miejscu tym powstało wiele prac, silnie wyróżniających się na tle obrazów tworzonych w
typowej dla artysty konwencji.

Malarstwo Władysława Czachórskiego

Specjalnością Władysława Czachórskiego było malarstwo historyczne i portretowe, tworzył też pejzaże oraz martwe natury. Szczególnie cenione przez publiczność były jego wizerunki młodych kobiet w zdobnych, bogatych salonach. Często podejmował tematykę zaczerpniętą z dzieł Williama Szekspira.
Twórczość malarza cechował niezwykły realizm i duża biegłość warsztatowa. Doskonale potrafił oddać materię przedstawianych obiektów i z wielką dokładnością odmalowywał detale sukien i elementów wystroju wnętrz. Ponadto jego styl charakteryzował się lekkością i subtelnością formy oraz delikatnym laserunkowym modelunkiem.
Twórczość Władysława Czachórskiego zdobyła ogromne uznanie publiczności, a jego obrazy doskonale się sprzedawały.

Władysław Czachórski - wystawy i kolekcje

Sztuka Władysława Czachórskiego była prezentowana na wielu wystawach w całej Europie. Jego obrazy można było oglądać m.in. na salonach w Monachium, Wiedniu, Berlinie czy Dreźnie. Miał również kilka wystaw w Polsce, np. w krakowskim TPSP i TZSP oraz na salonach Józefa Ungera i Aleksandra Krywulta.
W 1911 roku w Zachęcie odbył się pośmiertny pokaz prac malarstwa artysty. W 2001 roku Muzeum Lubelskie zorganizowało monograficzną wystawę malarza, sprowadzając na nią znaczną część dzieł znajdujących się w polskich kolekcjach.

Ponieważ twórczość Władysława Czachórskiego jeszcze za jego życia była chętnie nabywana przez amatorów sztuki, obecnie dzieła malarza w głównej mierze zasilają prywatne kolekcje. Z polskich instytucji publicznych największy zbiór obrazów Władysława Czachórskiego znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Jego prace są także częścią kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu, w Kielcach czy w Krakowie oraz Braith-Mali-Museum w Biberachu, Kunsthalle Bremen i Galerii Narodowej we Lwowie.

Poszukujemy prac artysty

 

Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»