VASARELY Victor

VICOTR VASARELY

Victor Vaserely (właściwie Győző Vásárhelyi) urodził się w 1908 roku w Pécs, zmarł w 1997 r. w Paryżu. W 1927 roku uczęszczał na prywatne zajęcia rysunku w Budapeszcie. Następnie kształcił się w Centrum Muhely prowadzonym przez Sandora Bortynika, gdzie poznał konstruktywizm. W latach 1927-1929 kontynuował studia artystyczne na Akademii Podolin-Volkmann w Budapeszcie. Następnie Victor Vasarely wyjechał do Paryża i rozpoczął pracę grafika. Twórczość Victora Vasarelego była związana z zagadnieniami iluzji optycznej oraz konstruktywizmem. Artysta jest uważany za prekursora op-artu, którego elementy zdefiniował w tzw. Żółtym Manifeście.

Twórczość Victora Vasarelego

Na twórczość Victora Vasarelego duży wpływ miały prace teoretyka koloru Josefa Albersa oraz Wassily’ego Kandinsky’ego. Początkowo Victor Vasarely podejmował temat oddziaływania koloru na widza, jednak dopiero w okresie 1950- 1960 skierował swoje zainteresowania na zagadnienie iluzji optycznych. Obrazy artysty składały się z barwnych kompozycji geometrycznych mających wywołać iluzję ruchu na dwuwymiarowej przestrzeni płótna. Artysta tworzył również op-artowe rzeźby.

Victor Vasarely - wyróżnienia

Victor Vasarely otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. na Triennale w Brukseli i Mediolanie oraz Biennale w Sao Paulo. Artysta został także uhonorowany prestiżową Międzynarodową Nagrodą Guggenheima (1964).

Victor Vasarely - kolekcje prac

Prace autorstwa Victora Vasarelego w większości znajdują się w Vasarely Museum w Château de Gourdes i Vasarely Museum w Budapeszcie.

 

poszukujemy prac artysty

NIEDOSTĘPNE OBRAZY VICTORA VASARELY'EGO

niedostępne
niedostępne
niedostępne
Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»