FABIJAŃSKI Stanisław

STANISŁAW FABIJAŃSKI

Stanisław Fabijański urodził się w 1865 roku w Paryżu, zmarł w 1947 roku w Krakowie.
W 1880 roku rozpoczął naukę w pracowni rzeźbiarskiej Leonarda Marconiego we Lwowie. W latach 1883-1888 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, m.in. u Władysława Łuszczkiewicza i Jana Matejki. Do 1890 roku kontynuował naukę w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Aleksandra Wagnera.

Twórczość Stanisława Fabijańskiego

Początkowo poza malarstwem Stanisław Fabijański zajmował się również rzeźbą. W 1904 roku zaprojektował secesyjny serwis fajansowy "Źródło". Prace malarskie tworzył za pomocą farb akwarelowych, niekiedy również olejnych.

Już za życia był znany z nastrojowych widoków zabytkowych miast, w szczególności Krakowa. W dorobku artystycznym Stanisława Fabijańskiego są obecne również portrety, sceny rodzajowe, martwe natury a także prace o tematyce batalistycznej. Artysta tworzył także ilustracje, plakaty i projekty witraży.

Charakterystyczne dla twórczości Stanisława Fabijańskiego są monochromatyczne widoki Krakowa i jego zabytków.

Stanisław Fabijański - wystawy

Stanisław Fabijański od 1896 roku brał udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Artysta prezentował swoje obrazy m.in. w Towarzystwach Przyjaciół Sztuk Pięknych i warszawskiej "Zachęcie". Stanisław Fabijański wysyłał swoje obrazy również na międzynarodowe ekspozycje sztuki polskiej w Monachium i Brukseli.

Stanisław Fabijański - zbiory

Prace tego artysty znajdują się obecnie w licznych kolekcjach muzealnych, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu i Muzeum Sztuki w Łodzi.

 

Poszukujemy prac artysty

NIEDOSTĘPNE OBRAZY STANISŁAWA FABIJAŃSKIEGO

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»