WIŚNIOS Marianna

WIŚNIOS Marianna BIO

Tytuł:

Ukrzyżowanie z Marią i św. Janem (1996)

Technika:gwasz, ołówek, karton
Wymiary:70 x 49,5 cm
Uwagi:Sygnowany i datowany na odwrocie: "Marianna | Wiśnios | 1996"
Na odwrocie szkic profilu mężczyzny.

PROWENIENCJA:
- kolekcja Leszka Macaka.
niedostepny

MARIANNA WIŚNIOS

Marianna Wiśnios urodziła się w Ratajach, zmarła w 1996 roku Wąchocku. Jest jedną z najbardziej cenionych polskich prymitywistek, zwaną "Świętokrzyskim Nikiforem" lub "Nikiforem z Wąchocka".
Ze względu na skomplikowaną sytuację finansową rodziny od dziecka musiała pracować na roli, w związku z czym nie zdobyła edukacji.
W 1936 roku wyszła za mąż za fryzjera Stanisława Wiśniosa i poświęciła się pracy w gospodarstwie i wychowywaniu dzieci. W tym okresie malowała jedynie w wolnych chwilach.
Po śmierci męża w 1966 roku nastąpił rozwój twórczości Marianny Wiśnios. Za sprawą Anieli Grotowskiej artystka wzięła w 1972 roku udział w Wielkim Konkursie na współczesną sztukę ludową Ziemi Kieleckiej, gdzie otrzymała pierwszą nagrodę. Dzięki temu wydarzeniu Marianna Wiśnios została zauważona przez kolekcjonerów i muzealników.

Malarstwo Marianny Wiśnios

Marianna Wiśnios w swojej sztuce poruszała różnorodną tematykę, w której jednak dominowały tematy religijne i sceny biblijne. Wśród niezwykle licznych prac warte uwagi są poruszające prace o tematyce pasyjnej. Kompozycje Marianny Wiśnios wskazują na dużą wiedzę artystki w zakresie hagiografii i ikonografii świętych.
W pracach Marianny Wiśnios pojawiają się również motywy z życia wsi oraz z miejscowych legend.

Marianna Wiśnios - wystawy i nagrody

Marianna Wiśnios brała udział w wielu konkursach sztuki ludowej, otrzymała również wiele znaczących wyróżnień. Została laureatką m.in. Nagrody im. Brata Alberta za osiągnięcia w dziedzinie sztuki sakralnej (1983), Odznaczenia Zasłużony Działacz Kultury (1988), oraz prestiżowej Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej" (1991).

Prace Marianny Wiśnios były wielokrotnie wystawiane w kraju i za granicą, m.in. w Brukseli, Genewie i Raperswilu. Pierwsza indywidualna wystawa obrazów malarki miała miejsce w 1976 roku w Muzeum Narodowym w Kielcach.

Obrazy Marianny Wiśnios znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz w zbiorach muzealnych, m.in. Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Etnograficznego w Krakowie, czy klasztoru na Jasnej Górze w Częstochowie.

NIEDOSTĘPNE OBRAZY MARIANNY WIŚNIOS

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»