SZCZERBIŃSKI Marian

SZCZERBIŃSKI Marian BIO

Tytuł:

Martwa natura z mimozami i filiżanką

Technika:pastel, tektura
Wymiary:49,5 x 68,5 cm
66 x 86,5 cm (z oprawą)
Uwagi:
Sygnowany l.d.: "MSZCZERBIŃSKI"
Widoczny ślad po zagięciu lewego górnego naroża podłoża.
niedostepny

 

MARIAN SZCZERBIŃSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Marian Szczerbiński urodził się w 1899 roku, zmarł w roku 1981. Artysta był związany ze środowiskiem krakowskim. W 1931 roku uczestniczył w Zbiorowej Wystawie Malarzy Polskich, na której pokazał dziesięć akwarel o tematyce krakowskiej (m.in. „Wawel”).

Częstym tematem podejmowanym przez malarza była martwa natura z kwiatami (najczęściej z mimozami). Zachwycająca jest miękkość kwiatów przedstawianych przez artystę oraz subtelne odbicia przedmiotów na tafli stołu. Rośliny malarz najczęściej umieszczał na ciemnoniebieskim, kontrastowym tle, co jeszcze bardziej podkreślało ich żywą, nasyconą barwę. Główne elementy martwej natury oddawał szczegółowo, natomiast tło i drugi plan wykończał szorstko, dynamicznymi pociągnięciami pastelu lub pędzla, co tworzyło ciekawe zróżnicowanie powierzchni dzieła.
Marian Szczerbiński malował również pejzaże, głównie górskie, architekturę miejską Krakowa oraz wiejskie życie okolicznych miejscowości. Na jego obrazach często podziwiać można chaty, drewniane kościoły i ludność w tradycyjnych strojach na tle barwnej natury. Jedną z ulubionych technik malarskich artysty był pastel, w której osiągnął mistrzostwo. Warto wspomnieć, że pracował również akwarelą oraz farbami olejnymi.

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

 

Marian Szczerbiński niedostępne
Marian Szczerbiński niedostępne
Marian Szczerbiński niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»