MOKWA Marian

 

MARIAN MOKWA - NOTA BIOGRAFICZNA

Marian Mokwa

 

Marian Mokwa
[źródło: NAC]

 

Marian Mokwa urodził się w Malarach w 1889 roku, zmarł w 1987 roku w Sopocie. Od 1906 roku studiował przez krótki czas malarstwo w akademii Norymberdze, następnie w Monachium i Berlinie, gdzie zakończył naukę w 19090 roku. Po ukończeniu edukacji dużo podróżował, zwiedził m.in. Turcję, Bliski Wschód i kraje bałkańskie. W 1918 roku ostatecznie osiadł w Sopocie, gdzie skupił się na swojej twórczości artystycznej.
Marian Mokwa w znacznym stopniu przyczynił się do rozwoju sztuki na Pomorzu, to właśnie dzięki jego staraniom w 1934 roku powstała w Gdyni narodowa Galeria Morska, gdzie wystawiał sam artysta oraz inni maryniści. Galeria oraz eksponowane w niej obrazy uległy zniszczeniu w okresie II wojny światowej. Warto wspomnieć, że w 1959 roku Marian Mokwa wziął udział w wystawie malarstwa marynistycznego w Royal Society oraz Society of British Marina Painters.

Marian Mokwa był i jest jednym z najbardziej cenionych marynistów polskich. Artysta tworzył w technice olejnej i akwarelowej, największą część jego dorobku stanowiły obrazy historyczne związane z Bałtykiem i widoki nadmorskie. Malarzy wykonywał również inne pejzaże – tatrzańskie, bałkańskie i kaszubskie, sceny batalistyczne oraz portrety i martwe natury z kwiatami.
W twórczości Mariana Mokwy wyczuwalne są wpływy malarstwa nowożytnych mistrzów holenderskich oraz, w jego nieco późniejszej sztuce, inspiracje nurtem postimpresjonizmu.

 

Poszukujemy prac artysty

NIEDOSTĘPNE OBRAZY MARIANA MOKWY

niedostępne
Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»