SICHULSKI Kazimierz

SICHULSKI Kazimierz BIO

Tytuł:

Zofijówka (Lwów) II (1934)

Technika:gwasz, pastel, karton naklejony na tekturę
Wymiary:56,8 x 72,4 cm (w świetle oprawy)
64,7 x 79,9 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: “Sichulski 1934”
Na odwrocie opis oraz metka TPSP w Krakowie.

OPIS PRACY:
Prezentowana praca przedstawia widok parkowo-willowej dzielnicy lwowskiej - Zofiówki. Pejzaż namalowany został w chłodnej, wąskiej gamie barwnej z ciepłymi akcentami chromowej żółci.
niedostepny

 

KAZIMIERZ SICHULSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Kazimierz Sichulski

 

Kazimierz Sichulski
[Źródło: NAC]

 

Kazimierz Sichulski urodził się w 1879 roku we Lwowie, zmarł tamże w roku 1942 roku. Początkowo uczył się na Wydziale Prawa Uniwersytetu Lwowskiego. W latach 1900-1904 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Józefa Mehoffera, Leona Wyczółkowskiego i Stanisława Wyspiańskiego. W międzyczasie, w 1902 roku wiedzę uzupełniał w Szkole Rzemiosł Artystycznych w Wiedniu. Dzięki stypendium odbył również podróże artystyczne do Monachium, Drezna, Florencji, Wenecji i Paryża, gdzie uczęszczał na zajęcia do Académie Colarossi.
W czasie I wojny światowej artysta służył w Legionach.
Od 1920 roku rozpoczął pracę jako wykładowca w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego we Lwowie, a w latach 1930-1939 wykładał w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Kazimierz Sichulski aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym, był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”, wiedeńskiego Hagenbundu i Towarzystwa Sztuki Stosowanej „Zespół” we Lwowie. Malarz związany był również z krakowskim kabaretem „Zielony Balonik”, dla którego wykonywał rysunki, grafiki, ilustracje i dekoracje.

Kazimierz Sichulski

 

Kazimierz Sichulski, Autoportret, Muzeum Narodowe w Warszawie
[Źródło: Cyfrowe MNW]

 

W sztuce artysty bardzo silnie wyczuwalna jest jego inspiracja folklorem huculskim. Zainteresowanie to podzielał ze swoimi przyjaciółmi ze studiów – Fryderykiem Pautschem i Władysławem Jarockim. Kazimierz Sichulski najczęściej podejmował właśnie tematy związane z Huculszczyzną, malował sceny rodzajowe i portrety typów góralskich, ale w jego dorobku artystycznym można też znaleźć kompozycje o charakterze symbolicznym oraz religijnym, a także portrety, sceny batalistyczne i mitologiczne, martwe natury oraz samodzielne pejzaże. Charakterystyczną formą, nierzadko stosowaną przez artystę, był tryptyk. Dużą sławą cieszyły się również wykonywane przez niego karykatury.
Do tworzenia swoich obrazów artysta najczęściej wykorzystywał pastel, co było efektem wpływu jego nauczyciela – Stanisława Wyspiańskiego, zarówno na technologiczne, jak i stylistyczne aspekty młodopolskiej w charakterze sztuki Sichulskiego. W twórczości artysty wyczuwalna jest również inspiracja secesją wiedeńską oraz sztuką Japonii.
Poza malarstwem sztalugowym Kazimierz Sichulski zajmował się grafiką, głównie litografią oraz sztuką monumentalną – projektował polichromie, mozaiki i witraże. Malarz próbował swoich sił również w dziedzinie architektury i projektowania wnętrz.

Kazimierz Sichulski

 

Kazimierz Sichulski podczas malowania portretu Zygmunta Nowakowskiego
[Źródło: NAC]

 

Artysta wystawiał swoje prace na wielu wystawach, np. na ekspozycjach krakowskiego TPSP, TAP „Sztuka”, wiedeńskiego Hagenbundu. Uczestniczył również w pokazach zagranicznych, m.in. w Kijowie, Monachium, Berlinie, Antwerpii, Rzymie, Wenecji, Hadze i Budapeszcie.
Dzieła Kazimierza Sichulskiego znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i muzealnych, można je znaleźć m.in. w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Biblioteki Jagiellońskiej. Muzeum Literatury w Warszawie, Muzeum Mazowieckiego w Płocku czy Lwowskiej Galerii Sztuki.

 

 

 

Poszukujemy prac artysty

 

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

 

niedostępne
niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»