MIKULSKI Kazimierz

MIKULSKI Kazimierz BIO

Tytuł:

Paw przemieniony w dziewczynę (1994)

Technika:olej, płótno
Wymiary:73,5 x 50,5 cm
81 x 58 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i opisany na odwrocie: "Paw / przemieniony / w dziewczynę | KMikulski | Kraków 94"

Obraz był pokazywany w ramach wystawy "Kazimierz Mikulski. Nowe obrazy" eksponowanej w 1997 roku w Galerii Sztuki Artemis.
Praca jest reprodukowana w katalogu wspomnianej wystawy (s. nn).
niedostepny

KAZIMIERZ MIKULSKI

Kazimierz Mikulski urodził się w 1918 roku w Krakowie, zmarł w tamże w1998 roku. Studia rozpoczął w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie uczył się pod okiem Pawła Dadleza oraz Kazimierza Sichulskiego. W czasie okupacji kontynuował naukę w Kunstgewerbeschule w pracowni Fryderyka Pautscha. W latach 1945-1946 uczył się również aktorstwa i reżyserii w Studio Dramatycznym przy Starym Teatrze w Krakowie. Od 1957 roku Kazimierz Mikuski należał do II Grupy Krakowskiej. Występował ponadto jako aktor w teatrze. Był współzałożycielem, a w latach 1948-1979 również scenografem i kierownikiem plastycznym Teatru Lalki i Maski "Groteska".

Kazimierz Mikulski w środowisku krakowskim znany był również pod pseudonimem "Balzak". 

Twórczość Kazimierza Mikulskiego

Kazimierz Mikulski obok scenografii i lalek projektował również kostiumy teatralne oraz ilustracje książek. Zajmował się także oprawą plastyczną filmów rysunkowych oraz malarstwem. Twórczość Kazimierza Mikulskiego wpisuję się w nurt malarstwa metaforycznego oraz surrealistycznego. Artysta wielokrotnie odwoływał się do "logiki" marzenia sennego. W swoich działaniach artystycznych nie bał się eksperymentować i poszukiwać nowych rozwiązań. Do częstych elementów kompozycji dzieł Kazimierza Mikulskiego należą sylwetki smukłych kobiet oraz rozbudowana fauna i flora. W obrazach artysty płasko kształtowane plamy barwne korespondują z rysunkowością form. Twórczość artysty przepełniona jest liryzmem oraz zagadkowym nastrojem.

Warto wspomnieć, że w połowie lat 40. Kazimierz Mikulski malował zgeometryzowane obrazy abstrakcyjne. Geometryzacja w latach 50. przeobraża się w jego twórczości w ascetyczną kompozycję i suchy rysunek. Kolejnym etapem w sztuce artysty była rezygnacja z trójwymiarowej przestrzeni w obrazie na rzecz nadbudowanych kolejnych planów. Po pewnym czasie w jego sztuce pojawiły się nierzeczywiste wizje krajobrazów.

Kazimierz Mikulski wcześnie wykształcił charakterystyczny styl oparty na figuratywności poddanej swobodnej grze wyobraźni odpowiadające poetyce snu. Sam artysta przyznawał się do fascynacji malarstwem Łukasza Cranacha Starszego.

Kazimierz Mikulski - wystawy, nagrody i kolekcje

Artysta debiutował w 1945 roku, na pierwszej wystawie Grupy Młodych Plastyków w Zakopanem. Prezentował swoje prace na ponad 50 wystawach indywidualnych m.in. w Londynie, Paryżu i Wiedniu oraz 250 wystawach zbiorowych w kraju i na całym świecie.

Kazimierz Mikulski był laureatem licznych nagród, wśród których wymienić można Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki III stopnia za osiągnięcia w dziedzinie scenografii (1962), Złotą Odznakę Miasta Krakowa (1965) i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1964).

Obrazy Kazimierza Mikulskiego są częścią wielu kolekcji prywatnych i muzealnych, m.in. Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu czy Muzeum Sztuki w Łodzi.

 

Poszukujemy prac artysty

NIEDOSTĘPNE OBRAZY KAZIMIERZA MIKULSKIEGO

niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»