KOSTUR Karol

KAROL KOSTUR

Karol Kostur urodził się w 1919 roku w Nowym Targu, zmarł w 2000 roku w Zbyszycach. Był prymitywistą, nigdy nie zdobył wykształcenia malarskiego. Jego imponujący dorobek artystyczny obejmuje kilkaset obrazów, Karol Kostur malował niemal do końca życia.
Początkowo pracował na budowie, jednak po zakończeniu II wojny światowej podjął decyzję o kontynuacji nauki i ukończył studia w Wyższej Szkole Ekonomicznej, przez pewien pracował w wyuczonym zawodzie. Niedługo później wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie trudnił się różnymi zajęciami, m.in. medycyną naturalną. Powróciwszy do Polski Karol Kostur rozwijał zainteresowania w dziedzinie ziołolecznictwa.
Malarz przez większość życia był związany z rodzinnym Nowym Targiem. Piastował status członka i prezesa klubu plastyka amatora "Wizja" przy miejscowym Miejskim Ośrodku Kultury.

Malarstwo i twórczość Karola Kostura

W swojej sztuce Karol Kostur inspirował się przede wszystkim odmiennością kultury i społeczności żydowskiej. Chętnie malował Żydów i synagogi, ale poruszał również podhalańskie tematy rodzajowe, uwieczniał pejzaże, portrety oraz lokalne wydarzenia religijne. W swoich obrazach odzwierciedlał różnorodność otoczenia, w którym żył na co dzień.
Prace artysty cechuje nasycona paleta, płaska plama, kontrastowość i schematyzacja.

Karol Kostur - wystawy i nagrody

Za swoją twórczość Karol Kostur zdobył wiele nagród i wyróżnień, m.in. w I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. T. Ociepki w Bydgoszczy (1996).

Karol Kostur najczęściej wystawiał swoje prace na lokalnych ekspozycjach: w Nowym Targu i Krakowie. Jego obrazy były pokazywane też za granicą, np. w Niemczech i Anglii.
Największa kolekcja dzieł artysty znajduje się w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem oraz Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu.

NIEDOSTĘPNE PRACE KAROLA KOSTURA

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»