ORACZEWSKI Józef

 

JÓZEF KRZYSZTOF ORACZEWSKI

Józef Krzysztof Oraczewski urodził się w 1951 roku w Warszawie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Projektowania Plastycznego pod kierunkiem Kazimierza Nity, na Wydziale Malarstwa w pracowni Rajmunda Ziemskiego oraz na Wydziale Grafiki pod okiem Haliny Chrostowskiej. Dyplom uzyskał w 1975 roku. Artysta uzupełniał jeszcze swoje wykształcenie na podyplomowym Studium Scenografii Teatralnej i Filmowej pod kierunkiem Józefa Szajny, które ukończył w 1977 roku.

Józef Oraczewski zajmuje się wieloma dziedzinami twórczości: malarstwem sztalugowym i monumentalnym, rysunkiem, grafiką i instalacjami przestrzennymi.
Charakterystyczną cechą sztuki Józefa Oraczewskiego jest jej fakturowość, artysta na początku swojej drogi zajmował się zresztą właśnie malarstwem materii. W obrazach malarz porusza najczęściej tematykę związaną z człowiekiem i jego egzystencją, samotnością i strachem. Niekiedy odwołuje się również do motywów biblijnych oraz mitologicznych. Przedstawia też architekturę.

Malarz wielokrotnie eksponował swoje prace w kraju i za granicą, m.in. w Warszawie, Poznaniu czy izraelskiej Herzliyii. Jest artystą znanym szczególnie w Polsce oraz w Niemczech, wystawiał m.in. w Koloni, Düsseldorfie, Lipsku i Bochum. Jego prace były prezentowane również w innych miastach za granicą, np. w Nowym Jorku.

 

Poszukujemy prac artysty

 

x
«
»