TARASIN Jan

TARASIN Jan BIO

Tytuł:

Autoportret II (1990)

Technika:serigrafia, papier
Wymiary:40 x 59,5 cm (wymiary arkusza)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "JTarasin 90"
niedostepny

JAN TARASIN

Jan Tarasin urodził się w 1926 roku w Kaliszu, zmarł w 2009 roku w Warszawie. W latach 1946-1951 studiował malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach: Zbigniewa Pronaszki i Wacława Taranczewskiego, Andrzeja Jurkiewicza i Konrada Srzednickiego.
Od 1962 roku należał do Grupy Krakowskiej. Był pedagogiem w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w 1974 roku objął Samodzielnie Pracownię Malarstwa. W latach 1987-1990 roku pełnił funkcję rektora.

 

Twórczość i malarstwo Jana Tarasina

Jan Tarasin zajmował się wieloma dziedzinami twórczości, uprawiał malarstwo, kolaż i grafikę, najchętniej litografię.
Dojrzały styl malarski Jana Tarasina, kształtowany od drugiej połowy lat 50., można określić mianem sztuki przedstawiającej zmierzającej w kierunku uproszczenia i abstrakcji. Artysta zrezygnował z perspektywy i budowania głębi w obrazie, który stał się przestrzenią zajmowaną przez na pozór bezładnie porozrzucane przedmioty zredukowane do piktogramów, zaledwie zaznaczone, wymagające od oglądającego większej uwagi dla ich identyfikacji. Jan Tarasin poszukiwał sposobów uzyskania harmonii w wykreowanym przez siebie świecie, chcąc dzięki temu niejako naśladować naturę i jej porządek. Sam malarz mówił o swojej twórczości: "Interesuje mnie pewien typ przedmiotowości doprowadzonej do abstrakcji".

Na rozwój stylu Jana Tarasina niewątpliwie miał wpływ wyjazd na stypendium do Wietnamu i Chin w 1962 roku. W tamtym czasie artysta zaczął tworzyć kolaże, zatapiając w strukturze obrazu liście, owady lub małe laleczki.

W latach 70. uwagę Jana Tarasina zainteresowało zjawisko powolnego ruchu - odtąd był to główny problem, jaki starał się uchwycić na płótnie. Wykorzystywał do tego całkiem nowe środki: bohaterami jego dzieł stają się tajemnicze formy geometryczne i organiczne komponowane w monotonne, rytmiczne ciągi zapełniające całą powierzchnię obrazu. Właśnie te dzieła przykuły najmocniej uwagę krytyków i przyniosły Janowi Tarasinowi miano jednego z najbardziej oryginalnych artystów lat 70.

 

Jan Tarasin - wystawy i nagrody

Debiut wystawienniczy Jana Tarasina miał miejsce wcześnie, jeszcze za czasów studenckich, w 1948 roku na I Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie. W 1976 roku został uhonorowany nagrodą krytyki im. Cypriana Kamila Norwida. W 1984 roku został nagrodzony nagrodą im. Jana Cybisa.

 

Wybrane wystawy Jana Tarasina:

1962 - Galerie Lambert, Paryż;
1968 - Galeria Krzysztofory, Kraków;
1975 - Galeria Sztuki Współczesnej Zapiecek, Warszawa;
1980 - Muzeum Okręgowe, Radom;
1980 - Galeria Krzysztofory, Kraków;
1981 - Galeria Sztuki Współczesnej Zapiecek, Warszawa;
1984 - Galeria Centrum Sztuki Studio, Warszawa;
1994 - "Klasycy współczesności", Muzeum Narodowe, Warszawa;
1995 - Wystawa retrospektywna, Muzeum Narodowe, Wrocław;
1997 - Galeria Zapiecek, Warszawa;
2002 - "Jan Tarasin, Fotografie", Starmach Gallery, Kraków;
2004 - "Jan Tarasin", Galeria Sztuki Plastycznej KUL, Lublin;
2007 - "Jan Tarasin. Obrazy najnowsze", CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa;
2008 - "Jan Tarasin, Obrazy istotne", Muzeum Mazowieckie, Płock;
2009 - "Tarasin. Mała retrospektywa", Muzeum Mazowieckie, Płock.

 

Poszukujemy prac artysty

 

NIEDOSTĘPNE PRACE JANA TARSINA

 

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
x
«
»