DOBKOWSKI Jan

DOBKOWSKI Jan BIO

Tytuł:

Przestroga kłamliwej rozkoszy

Technika:serigrafia, papier, edycja: 47/90
Wymiary:75,4 x 56 cm (wymiary pracy)
100 x 70 cm (wymiary arkusza)
Uwagi:Sygnowany ołówkiem l.d.: "47/90", p.d.: "Jan Dobkowski"
niedostepny

JAN DOBKOWSKI

Jan Dobkowski


Jan Dobkowski urodził się w 1942 roku w Łomży. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie otrzymał dyplom w pracowniach Juliusza Studnickiego i Jana Cybisa.

W 1972 roku Jan Dobkowski uzyskał stypendium Fundacji Kościuszkowskiej, w związku z czym wyjechał do Nowego Yorku.

W latach 1986-1989 malarz odbył podróże do Ameryki Południowej, Grecji, Izraela i Finlandii.

Malarstwo Jana Dobkowskiego

W 1967 roku wspólnie z Jerzym Zielińskim Jan Dobkowski zorganizował wystawę "Neo-Neo-Neo". Artysta w tym okresie używał w pracach wyłącznie czterech kolorów: czerwieni, zieleni, żółcienia, błękitu. W 1968 roku powstał jego pierwszy obraz czerwono-zielony pt. "Podwójna dziewczyna" (obecnie w zbiorach Muzeum Guggenheima).

Po przybyciu do Nowego Jorku artysta tworzył figury z kolorowych płyt pleksiglasowych. W kolejnych latach powstawały prace o czarnym tle wykonane najczęściej tuszem. W latach 80 powstały cykle: Erotikon, Nadzieja i mrok, Albo - albo.

Lata stanu wojennego zaznaczyły się bardzo silnie w malarstwie artysty, na obrazach tego czasu pojawiły się symboliczne znaki nawiązujące do tamtych wydarzeń.

Jan Dobkowski - wystawy, kolekcje i nagrody

Prace Jana Dobkowskiego były eksponowane na ponad 100 wystawach indywidualnych w Warszawie, Poznaniu, Łomży i Canberze i na blisko 150 wystawach zbiorowych na świecie.

Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach muzealnych (S. Guggenheim Museum w Nowym Jorku, Love Arts Musseum w Miami, wielu polskich muzeach narodowych).

Jan Dobkowski został wyróżniony Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki, Nagrodę Krytyki Artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida oraz Nagrodę im. Jana Cybisa.

TEKSTY NA TEMAT ARTYSTY

Jan Dobkowski

"Jest to cykl, w którym powstawanie rysunku jest procesem samouświadomienia powstawania mojego świata sztuki, w którym istotne miejsce zajmuje proces powstawania Ziemi i Kosmosu, a następnie powstawania kultur i emocji międzyludzkich. Tworzenie jest ciągłym powstawaniem i dla mnie Genesis jest refleksją nad istniejącym i wiecznie zmieniającym się Światem. W miarę możliwości staram się dużo podróżować, aby poznawać świat przyrody i różnych kultur, gdyż jedno i drugie to natchnienie dla mojej sztuki."

-Jan Dobkowski o swoim cyklu "Albo albo"

 

Ewa Gorządek

"Dobkowski wypracował od razu język plastyczny, który współgrał z rewolucją mentalno-obyczajową końca lat sześćdziesiątych określaną jako kontrkultura. Sztuka miała w takim ujęciu, pomagać człowiekowi przezwyciężać skażenie cywilizacją, wyzwalać go z opresji pruderyjnej kultury. Miała wyzwalać w nim spontaniczność biologicznych energii, które przynoszą człowiekowi szczęście, a także uczynić go częścią Uniwersum."

Ewa Gorządek, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie

 

Inkografie - unikatowe edycje dzieł sztuki

 
Inkografia jest nowoczesną techniką graficzną przeznaczoną do powielania prac artystów o charakterze kolekcjonerskim. Wykorzystanie odpowiednich materiałów jak wysokiej jakości tuszu i papieru sprawia, że prace odpowiadają najwyższym standardom jakości i trwałości. Inkografie wykonywane są w limitowanych edycjach (50 lub 100). Każda praca opatrzona jest odręczną sygnaturą autora. Wszystkie dzieła posiadają dodatkowo certyfikaty oraz hologramy potwierdzające ich autentyczność. [wiecej]

 

Poszukujemy prac artysty

 

 
 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
x
«
»