KRZYSZTOFIAK Hilary

HILARY KRZYSZTOFIAK

Hilary Krzysztofiak urodził się w 1926 roku w Szopienicach, zmarł w Falls Church pod Waszyngtonem w roku 1979. Studia artystyczne rozpoczął w 1946 roku w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, gdzie rozwijał się pod kierunkiem m.in. Witolda Millera, Kazimierza Nita czy Adama Garżabka. Pracę dyplomową realizował w pracowni Marka Włodarskiego, jednak zrezygnował ze studiów przed jej ukończeniem. Decyzja ta była podyktowana niechęcią artysty do dostosowania się do socrealistycznych norm panujących w sztuce.
W latach 1951-1955 Hilary Krzysztofiak mieszkał w Szklarskiej Porębie, gdzie kontynuował artystyczny rozwój. W roku 1953 był jednym ze współzałożycieli awangardowej grupy ST-53, której działalność artystyczna opierała się na dokonaniach Kazimierza Malewicza i Teorii widzenia autorstwa Władysława Strzemińskiego. Do Warszawy powrócił w 1955 roku i ponownie zaczął uczestniczyć w artystycznym życiu stolicy.
Podróż do Francji, którą Hilary Krzysztofiak odbył w 1966 roku, zaowocowała znajomościami w kręgu środowiska emigracyjnego oraz postanowieniem o przeprowadzce na Zachód. Artysta najpierw osiadł w Monachium, a od 1971 roku zamieszkał na stałe w Stanach Zjednoczonych. Obowiązująca w PRL-u cenzura dołożyła wszelkich starań, aby skazać artystę na zapomnienie; ostałe w Polsce obrazy Hilarego Krzysztofiaka nakazano zniszczyć, a o malarzu zabroniono wzmiankować w prasie.

Malarstwo Hilarego Krzysztofiaka

Hilary Krzysztofiak wypracował swój własny styl malarski, który łączył ze sobą sztukę abstrakcyjną i figuratywną. Malarz chętnie wprowadzał do swoich prac przedmioty codziennego użytku np. papier czy wstążki, które monumentalizował i wtłaczał w wykreowany przez siebie, oniryczny pejzaż wewnętrzny. Pomimo tego, że Hilary Krzysztofiak dobrze wiedział, jak hermetyczna może zdawać się jego sztuka przeciętnym odbiorcom, nigdy nie próbował wyjść naprzeciw oczekiwaniom widza. Uważał, że porzucenie indywidualnego języka artystycznego na rzecz komunikatywności jest zdradą własnej sztuki.

Oprócz malarstwa sztalugowego Hilary Krzysztofiak zajmował się także grafiką i scenografią. Współpracował z takimi instytucjami jak: Teatr w Białymstoku i Opolu czy Teatr Lalek w Warszawie.

Hilary Krzysztofiak - wystawy i kolekcje

Po powrocie do Warszawy w 1955 roku Hilary Krzysztofiak wziął udział w kilku wystawach m.in w Galerii Krzywe Koło i Salonie "Po prostu" oraz w Arsenale. W tym ostatnim, na Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki (1955), artysta wystawił swoją pracę "Martwa Natura/Szczęka", która była jednym z najchętniej dyskutowanych obiektów na tej ekspozycji.
W latach późniejszych obrazy Hilarego Krzysztofiaka były wystawiane podczas licznych wystaw zbiorowych oraz indywidualnych w kraju i za granicą, m.in. w Cambridge, Monachium, South Orange czy w Warszawie.

Hilary Krzysztofiak w 1976 roku otrzymał nagrodę Fundacji im. A. Jurzykowskiego w Nowym Jorku.

Twórczość artysty została ponownie przypomniana w kraju w 1997 roku podczas wystawy monograficznej w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Obrazy Hilarego Krzysztofiaka znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych na całym świecie, a także w zbiorach muzealnych, m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Poszukujemy prac artysty

 

Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»