KRZETUSKA-GEPPERT Hanna

 

HANNA KRZETUSKA-GEPPERT - NOTA BIOGRAFICZNA

Hanna Krzetuska-Geppert urodziła się w 1903 roku w Krakowie, zmarła w 1999 roku w Trzebnicy. W 1920 roku rozpoczęła naukę w Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunku Ludwiki Mehofferowej w Krakowie, gdzie do 1924 roku uczyła się pod kierunkiem takich artystów jak: Zbigniew Pronaszko, Jerzy Fedkowicz czy Jan Rubczak. Ukończyła również Wyższe Kursy dla Kobiet im. A. Baranieckiego w Krakowie (wydział artystyczny). W 1925 roku wyjechała na krótko do Paryża, by tam kontynuować studia malarskie. Rok później została członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków.
W okresie II wojny światowej brała udział w działaniach konspiracyjnych, zbierała materiały dla Biuletynu Informacyjnego działając pod pseudonimem "Błysk".
Po wojnie, w 1946 roku, przeniosła się do Wrocławia. Tam związała się ze środowiskiem artystycznym skupionym wokół jej męża – Eugeniusza Gepperta. Przyczyniła się do powstania wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu), w której pracowała jako pedagog, od 1948 roku na stanowisku starszego asystenta, następnie, w latach 1958-1960 prowadziła (wspólnie ze Zdzisławem Karpińskim) pracownię malarstwa. Była także współzałożycielką artystycznej grupy "Szkoła" (1961) oraz Grupy Wrocławskiej (1967), zainicjowała ogólnopolski Konkurs im. Eugeniusza Gepperta.

Sztuka Hanny Krzetuskiej-Geppert związana była z nurtem koloryzmu, od 1937 roku należała do zorientowanego w tym kierunku Zrzeszenia Artystów Plastyków "Zwornik". Po wojnie jej obrazy ewoluowały w stronę malarstwa abstrakcyjnego.
W swojej twórczości podejmowała różnorodną tematykę, malowała martwe natury, pejzaże, weduty oraz sceny we wnętrzach, po 1945 roku również kompozycje o charakterze abstrakcyjnym, które, poza walorami estetycznymi, w swoich kształtach i kolorystyce nierzadko zawierały również pewną treść, zwykle symboliczną.

Hanna Krzetuska-Geppert często prezentowała swoje prace na wystawach zbiorowych, głównie we Wrocławiu i w Krakowie, ale również w innych miastach Polski oraz za granicą, m.in. w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech czy Rumunii. W 1966 roku artystka została wyróżniona medalem na organizowanym przez ZPAP III Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie.

 

 

Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»