FRANICZ Feliks

 

FELIKS FRANICZ - NOTA BIOGRAFICZNA

Feliks Franicz (Franić) urodził się w 1871 roku w Makowie Podhalańskim, zmarł w 1937 roku w Krakowie. Z wykształcenia był prawnikiem (w 1893 roku ukończył naukę na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego), pracował jako sędzia apelacyjny. Artysta studiował również malarstwo, jego nauczycielami byli kolejno Jan Matejko, Juliusz i Wojciech Kossak. Jego twórczość cieszyła się znacznym zainteresowaniem w gronie odbiorców krakowskich, jednak malarz nie został nigdy uznany za artystę profesjonalnego.
Feliks Franić posługiwał się techniką olejną i akwarelową, dużo rysował. Malował przede wszystkim realistyczne obrazy o tematyce batalistycznej i⠀wojskowej, chętnie przedstawiał sceny rycerskie, wydarzenia z wojen napoleońskich, XIX-wiecznych powstań narodowych oraz z życia Legionów Polskich, często portretował żołnierzy. Jego ulubionym bohaterem był gen. Józef Haller. Zapewne zainspirowany malarstwem swojego nauczyciela, Wojciecha Kossaka, umiłował szczególnie motyw koni w malarstwie. Rzadziej podejmował tematykę samodzielnego pejzażu (zwykle tatrzańskiego), motywów architektonicznych i wiejskich scen rodzajowych. Niekiedy wykonywał obrazy religijne. W wielu kompozycjach widoczne są bezpośrednie wpływy twórczości Wojciecha Kossaka.

Od końca lat 80. XIX wieku Feliks Franić wystawiał swoje prace w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, brał również udział w Wystawie Legionów Polskich (1916) oraz Wystawie Niezależnych (1929). Obrazy malarza były wydawane również w formie pocztówek.
Obecnie prace artysty znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Muzeum Zamkowego w Grodźcu.

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

 

 

niedostępne
Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»