PURTA Dionizy

DIONIZY PURTA

Dionizy Purta urodził się w 1941 roku we wsi Lewonie. Jest cenionym artystą ludowym związanym ze środowiskiem białostockim.
Już w młodości pasjonowały go czynności manualne i tworzenie przedmiotów, jednak sztuką na większą skalę zajął się w 1980 roku, kiedy to przeszedł na emeryturę.

Twórczość - malarstwo i rzeźba Dionizego Purty

Dionizy Purta w swoich pracach przedstawia anioły, postaci świętych oraz Madonny i Chrystusa. Wykonuje również kapliczki. Wychodząc poza przedstawienia związane z wiarą tworzy figury ptaków. Rzeźby Dionizego Purty posiadają charakterystyczną, zgeometryzowaną, blokową formę, którą dopełnia wielobarwna, nierzadko kontrastowa polichromia.
Dionizy Purta poza rzeźbą zajmuje się również malarstwem, w głównie pejzażowym.

Dionizy Purta - wystawy i nagrody

Dionizy Purta od lat bierze udział w ogólnopolskich konkursach sztuki ludowej, wielokrotnie uczestniczył też w organizowanych w Lublinie Jarmarkach Jagiellońskich czy Targach Sztuki Ludowej w Kazimierzu Dolnym. Rzeźby artysta prezentował na licznych wystawach w Polsce oraz Francji.

Rzeźby Dionizego Purty znajdują się w kolekcjach polskich muzeów etnograficznych, największy zbiór jego prac posiada natomiast Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie.

W 2020 roku Dionizy Purta został wyróżniony prestiżową nagrodą im. Oskara Kolberga.

NIEDOSTĘPNE PRACE DIONIZEGO PURTY

niedostępne
Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»