GRAMATYKA Antoni

 

ANTONI GRAMATYKA - NOTA BIOGRAFICZNA

Antoni Gramatyka

 

Antoni Gramatyka
[Źródło: "Nowości Illustrowane" 47, 1922, s. 4.]

 

Antoni Gramatyka urodził się w 1841 roku w Kalwarii Zebrzydowskiej, zmarł w 1922 roku w Krakowie. Początkowo uczył się w prywatnej pracowni Jana Nepomucena Bizańskiego, następnie studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, gdzie jego nauczycielami byli m.in. Władysław Łuszczkiewicz oraz Jan Matejko. W 1870 roku młody malarz otrzymał dwuletnie stypendium, które pozwoliło mu na kontynuacje nauki w akademii wiedeńskiej.

Artysta tworzył w nurcie akademickiego realizmu, najwyższą wagę przywiązywał do poprawności rysunku, dlatego jego obrazy cechują się statyką i linearyzmem przełamywanym niekiedy w szkicowo ujmowanych pejzażach. W swojej sztuce wykorzystywał różnorodne techniki – farby olejne, akwarele, gwasze, a nawet pastele. Najczęściej podejmował popularne tematy historyczno-rodzajowe, wykonywał też pejzaże, portrety oraz obrazy o charakterze religijnym.
Antoni Gramatyka zajmował się również malarstwem monumentalnym, pracował przy wykonywaniu polichromii kościoła Mariackiego w Krakowie oraz w wawelskiej kaplicy Maciejowskich. Artysta projektował dekorację ścienną kaplicy św. Zofii na Wawelu oraz katedry w Płocku.

Malarz regularnie wystawiał swoje prace na ekspozycjach krakowskiego oraz lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, niekiedy także pokazywał obrazy na warszawskim Salonie Krywulta oraz w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych.
Prace artysty znajdują się m.in. w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie i Krakowie.

 

Poszukujemy prac artysty

 

NIEDOSTĘPNE OBRAZY ANTONIEGO GRAMATYKI

 

niedostępne
niedostępne
Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»