GRAMATYKA Antoni

ANTONI GRAMATYKA

Antoni Gramatyka

 

Antoni Gramatyka
[Źródło: "Nowości Illustrowane" 47, 1922, s. 4.]

 

Antoni Gramatyka urodził się w 1841 roku w Kalwarii Zebrzydowskiej, zmarł w 1922 roku w Krakowie. Uczył się w prywatnej pracowni Jana Nepomucena Bizańskiego, następnie studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie jego nauczycielami byli m.in. Władysław Łuszczkiewicz oraz Jan Matejko. W czasie studiów pracował pod kierunkiem Matejki przy restauracji ołtarza Wita Stwosza i polichromii kościoła Mariackiego w Krakowie. W 1870 roku malarz otrzymał dwuletnie stypendium, dzięki któremu kontynuował studia w wiedeńskiej Akademii.

 

Twórczość Antoniego Gramatyki

Artysta tworzył w nurcie akademickiego realizmu, zaś jego prace cechuje wysoka precyzja rysunku i linearyzm przedstawień. Obrazy Antoniego Gramatyki zwracają ponadto uwagę swoją subtelną kolorystyką oraz nastrojowością.

W swojej sztuce artysta wykorzystywał różnorodne techniki, tworząc zarówno za pomocą farb olejnych, jak i akwareli, gwaszu oraz pasteli.

Antoni Gramatyka malował liczne pejzaże, m.in. z Krakowa i okolic, obrazy o tematyce religijnej i historycznej, portrety i także sceny rodzajowe oraz martwe natury.

Artysta tworzył także malarstwo monumentalne, pracował m.in. przy wykonywaniu polichromii kościoła Mariackiego w Krakowie oraz w wawelskiej kaplicy Maciejowskich. Malarz projektował również dekorację ścienną kaplicy św. Zofii na Wawelu oraz katedry w Płocku.

Antoni Gramatyka - wystawy i zbiory

Antoni Gramatyka często prezentował swoje prace na wystawach krakowskiego oraz lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, czasami swoje obrazy eksponował również na warszawskim Salonie Krywulta oraz w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych.

Prace artysty aktualnie są częścią kolekcji m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Narodowego Krakowie.

 

Poszukujemy prac artysty

 

NIEDOSTĘPNE OBRAZY ANTONIEGO GRAMATYKI

 

niedostępne
niedostępne
niedostępne
Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»