ANERI WEISS Irena

ANERI WEISS Irena BIO

Tytuł:

Kwiaty w wazonie (1973)

Technika:olej, tektura
Wymiary:47,3 x 33 cm (w świetle oprawy)
56,5 x 42 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "aneri | 1973"
niedostepny

IRENA WEISS (ANERI)

Aneri Weiss

 

Obraz Wojciecha Weissa "Portret Aneri" [źródło: NAC]


Irena Weiss (Aneri) urodziła się w 1888 roku w Łodzi, zmarła w 1981 w Krakowie. W 1906 roku rozpoczęła naukę w⠀warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, gdzie uczyła się w pracowniach malarstwa Karola Tischego i Konrada Krzyżanowskiego oraz w pracowni rzeźby Xawerego Dunikowskiego. W 1907 roku artystka wyjechała do Monachium, gdzie przez kilka miesięcy doskonaliła swój warsztat artystyczny w pracowni węgierskiego profesora malarstwa Szymona Hollosy’ego. W tym samym roku przyjechała do Krakowa i rozpoczęła naukę na prywatnych kursach artystycznych prowadzonych przez Wojciecha Weissa. Ich znajomość przerodziła się w uczucie i w 1908 roku artystka została żoną Weissa. Irena Weiss w celu uniknięcia porównań z mężem, zaczęła posługiwać się pseudonimem „Aneri”, będącym anagramem jej imienia.

Twórczości Ireny Weiss (Aneri)

Artystka tworzyła prace w technice olejnej. Obrazy Ireny Weiss (Aneri) charakteryzuje dogłębna obserwacja modela oraz wrażliwość na światło i kolor. Barwa w pracach artystki bywa lekko rozbielona, wpływając na ich eteryczny charakter.  Na początku swojej kariery artystycznej artystka malowała pełne światła, barwne pejzaże miejskie i nadmorskie, często z okolic Wenecji i Lazurowego Wybrzeża. Później pod wpływem twórczości swoich nauczycieli z warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych tworzyła również portrety na ciemnym tle. Pod koniec życia skupiała się na malowaniu martwych natur, szczególnie zaś kwiatów ujętych w bukiety. Irena Weiss (Aneri) tworzyła także przedstawienia wnętrz. W latach 70. artystka zajmowała się także mozaiką i witrażem.

Irena Weiss (Aneri) - wystawy i kolekcje

Irena Weiss (Aneri) brała udział w licznych wystawach, swoje prace prezentowała m.in. z Towarzystwem Artystów Polskich „Sztuka”. Kilka prac artystki należało do kolekcji Feliksa Mangghi Jasieńskiego. Aktualnie obrazy Aneri znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie.

 

Poszukujemy prac artystki

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTKI

 

niedostępne
niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»