LASZENKO Aleksander

LASZENKO Aleksander BIO

Tytuł:

Arabskie miasto (1929)

Technika:olej, sklejka
Wymiary:48 x 34,5 cm
58 x 45 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:
niedostepny

 

ALEKSANDER LASZENKO - NOTA BIOGRAFICZNA

Aleksander Laszenko urodził się w 1883 roku w okręgu charkowskim (Ukraina), zmarł w 1944 roku we Włocławku. Wielu jego krewnych było wysokimi dygnitarzami wojskowymi. Młody Aleksander postanowił kontynuować tradycje rodzinne, dlatego wstąpił do Szkoły Oficerskiej w Petersburgu. Równolegle, w latach 1901-1904, studiował malarstwo.

Był zapalonym podróżnikiem, pasjonował się archeologią i etnografią. Pierwszą egzotyczną podróż odbył w wieku 14 lat. W latach 1904-1938 wiele podróżował: odwiedził Wyspy Kanaryjskie, Australię, Nową Zelandię, Afrykę Środkową, Bliski Wschód. W 1922 roku poznał w Egipcie odkrywcę grobowca Tutanchamona, Howarda Cartera. Wraz z uczonym wykonywał szkice na stanowiskach archeologicznych. Ze wszystkich swoich podróży Aleksander Laszenko przywoził inspiracje do kolejnych obrazów. Malował egzotyczne pejzaże i sceny rodzajowe, targi, portrety mieszkańców odwiedzanych przez siebie krajów, bliskowschodnie odaliski i tancerki. Zainspirowany japońskim drzeworytem próbował swoich sił w grafice warsztatowej.
Jego prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i⠀Dobrzyńskiej we Włocławku.

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

 

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne

Aktualnie nie posiadamy dzieł tego artysty
Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»