ŁEMPICKA Tamara

ŁEMPICKA Tamara BIO

Tytuł:

Modelka

Technika:serigrafia barwna, papier, ed. 193/195
Wymiary:104 x 68 cm (wymiary grafiki)
116 x 80 cm (arkusz w świetle oprawy)
134,5 x 98 cm (z oprawą)
Uwagi:Sucha pieczęć p.d.: "SPADEM | TAMARA DE LEMPICKA"
Numerowana flamastrem l.d.: "193/195"
Wydrukowana pośmiertnie w Kolibri Art Studio (Torrance, Kalifornia).
niedostepny

TAMARA ŁEMPICKA

Tamara (Maria) Łempicka (de Lempicka) urodziła się w 1896 lub 1898 roku w Moskwie (chociaż sama podawała, że w Warszawie), zmarła w 1980 roku w Cuernavaca w⠀Meksyku. Byłą malarką, przedstawicielką art déco i znaną portrecistką amerykańskiej high society. W 1916 roku poślubiła prawnika Tadeusza Łempickiego. W wyniku wydarzeń rewolucji lutowej w 1917 roku opuściła Rosję i udała się do Paryża. Studiowała w Académie de la Grande Chaumière i w Académie Ranson, m.in. w pracowni Maurice’a Denisa. Następnie artystka kształciła się u Andre Lhote, sympatyka kubizmu, który wywarł duży wpływ na późniejszy styl artystki. Pod koniec 1938 roku w obliczu zagrożenia nazistowskiego wraz ze swoim drugim mężem, węgierskim baronem Roulem Kuffnerem, wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Po II wojnie światowej popularność artystki uległa zmniejszeniu, jednak od lat 70. została na nowo zauważona przez szeroką publiczność.

Młoda dziewczyna
Tamara Łempicka, "Młoda dziewczyna"
[źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Malarstwo Tamary Łempickiej

Tamara Łempicka tworzyła przede wszystkim portrety europejskich elit, a także akty, widoki wnętrz i⠀martwe natury. Prace utrzymane w stylistyce art déco cieszyły się dużym zainteresowaniem. Obrazy  artystki cechuje dbałość o detal, uproszczenie elementów i łamana forma rysunku. Artystka używała czystych barw, stosując grę światła wzorowaną na dziełach mistrzów włoskiego renesansu. W malowanych przez Tamarę Łempicką aktach wyrażały zmysłowość, z kolei autoportrety odzwierciedlały wizerunek artystki jako nowoczesnej wyzwolonej kobiety.

Portret markiza J. d’Afflito (1925)

Wystawy i kolekcje prac Tamary Łempickiej

Artystka prezentowała swoje obrazy na licznych ekspozycjach w Polsce i za granicą. W 1922 roku artystka po raz pierwszy eksponowała swoje obrazy w Paryżu.
Prace autorstwa Tamary Łempickiej znajdują się w⠀kolekcji m.in. Muzeum École de Paris Villa le Fleur w Konstancinie Jeziornej.

Tamara Łempicka, "Portret markiza J. d’Afflito" (1925)
[źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Poszukujemy prac artystki

NIEDOSTĘPNE PRACE TAMARY ŁEMPICKIEJ

niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»