WÓJTOWICZ Stanisław

WÓJTOWICZ Stanisław
WÓJTOWICZ StanisławWÓJTOWICZ Stanisław
Tytuł:

Kobieta

Technika:olej, płyta
Wymiary:45 x 29,5 cm
49 x 33 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "S. Wójtowicz"
Cena:3300 zł
Kup
WÓJTOWICZ Stanisław
WÓJTOWICZ StanisławWÓJTOWICZ Stanisław
Tytuł:

Akt kobiety z pieskiem (1979)

Technika:olej, płótno naklejone na tekturę
Wymiary:65 x 46 cm
79 x 60 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "ST. WÓJTOWICZ 79."
Cena:5000 zł
rezerwuj

STANISŁAW WÓJTOWICZ

Stanisław Wójtowicz urodził się w 1920 roku w Krakowie, zmarł tamże w 1991 roku. Początkowo, w latach 1940-1942, studiował w Staatliche Kunstgewerbeschule w Krakowie. Naukę podjął ponownie po wojnie, od 1945 do 1947 roku uczył się w krakowskiej ASP, w pracowni Eugeniusza Eibischa. W 1950 roku podjął pracę na macierzystej uczelni, wykładał tam przed 25 lat. Czynnie działał w środowisku artystycznym, był m.in. członkiem grupy "Krąg" i Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytników XYLON w Szwajcarii.

Sztuka Stanisława Wójtowicza

Stanisław Wójtowicz szczególnie zapisał się w historii sztuki jako grafik, należy do najbardziej cenionych krakowskich artystów specjalizujących się w tej dziedzinie. Tworzył najczęściej w technice drzeworytu.Stosował mocną linię i monochromatyczną kolorystykę, zwykle nie wprowadzał koloru do swoich prac graficznych. Stanisław Wójtowicz zajmował się także malarstwem, radziej sztuką użytkową - projektował plakaty i okładki.

Największą rolę w twórczości Stanisława Wójtowicza odegrał temat kobiety (często ukazywanej w konwencji aktu), na drugim miejscu sytuować można abstrakcję, choć malarz podejmował również inne tematy, jak pejzaż czy martwa natura. Początkowo realistyczna sztuka artysty podlegała stopniowemu uproszczeniu, dochodząc w końcu właśnie do abstrakcji. 

Stanisław Wójtowicz - wystawy, nagrody i kolekcje

Stanisław Wójtowicz otrzymał kilka nagród za swoją twórczość, np. nagrody na Biennale Grafiki w Lublanie (1959) i Krakowie (1968).

Prace Stanisława Wójtowicza znajdują się w zbiorach muzealnych, m.in. w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, warszawskiej Zaczęty oraz MoMA w Nowym Jorku.

 

x
«
»