WIŚNIEWSKI Stanisław

WIŚNIEWSKI Stanisław BIO

Tytuł:

Babie lato (1974)

Technika:akryl, płótno
Wymiary:110 x 135 cm
niedostepny

STANISŁAW WIŚNIEWSKI

Stanisław Wiśniewski urodził się w 1936 roku w Krynicy, zmarł w 2016 roku w Krakowie. W latach 1954-1960 studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach Zbigniewa Pronaszki i Zygmunta Radnickiego. W 1965 roku otrzymał stypendium rządu Jugosławii, natomiast w latach 1971 i 1983 stypendium Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku.

W 1972 roku rozpoczął pracę na macierzystej uczelni, był wykładowcą na Wydziale Malarstwa, później Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. W 1990 otrzymał tytuł profesora. W ostatnich latach życia artysta pracował też na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Malarz był założycielem i kierownikiem Galerii "Arkady", działającej przy krakowskim BWA. Należał też do Związku Polskich Artystów Plastyków, był również członkiem "Kuźnicy".

Twórczość Stanisława Wiśniewskiego

Stanisław Wiśniewski zajmował się rysunkiem, malarstwem, grafiką i rzeźbą. Malował pejzaże i weduty, chętnie ukazywał architekturę, głównie cerkwie i monastyry. Wykonywał również akty, portrety oraz sceny figuralne, uprawiał też bardzo emocjonalne malarstwo abstrakcyjne, w którym wyrażał się głównie poprzez barwę. Malarz był miłośnikiem koni, stąd też w jego dorobku artystycznym odnaleźć można przedstawienia różnych scen z życia polskiej kawalerii.

Artysta w swojej twórczości łączył inspiracje biologicznym aspektem życia z dekadencką świadomością przemijania i poczuciem bezsensowności. Jego pełne refleksyjności prace są przy tym bardzo dekoracyjne. Cechy te wpłynęły na korelowanie malarstwa Stanisława Wiśniewskiego ze sztuką Młodej Polski.

Stanisław Wiśniewski - wystawy i wyróżnienia

Prace Stanisława Wiśniewskiego były pokazywane na wielu wystawach w kraju i za granicą, m. in. w Szwecji, Anglii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych.

Za swoją twórczość w 1985 roku artysta otrzymał Nagrodę Miasta Krakowa, a w 2004 roku Nagrodę Honorową Fundacji Sztuki Polskiej. Za zasługi dla miasta Krakowa malarz otrzymał też odznakę "Honoris Gratia" (2010).

 

Poszukujemy prac artysty

NIEDOSTĘPNE OBRAZY STANISŁAWA WIŚNIEWSKIEGO

niedostępne
x
«
»