WIERCIAK Zygmunt

ZYGMUNT WIERCIAK

Zygmunt Wierciak urodził się w 1881 roku w Krakowie, zmarł tamże w 1950 roku. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Józefa Unierzyskiego. Dyplom obronił w roku 1900. Swoją edukację poszerzał w Kunstgewerbeschule w Wiedniu.

Od 1906 roku artysta rozpoczął współpracę z krakowskim Teatrem Ludowym, gdzie tworzył scenografie i dekoracje do tamtejszych spektakli. Równolegle Zygmunt Wierciak pracował jako pomocnik Jana Spitziara w malarni Teatru Miejskiego w Krakowie. W 1915 roku malarz przejął kierownictwo pracowni dekoratorskiej tegoż teatru.

W 1922 roku zakończył pracę w krakowskim Teatrze Miejskim i rozpoczął działalność w Teatrze Polskim w Katowicach. Z czasem zrezygnował z pracy na stanowisku dekoratora teatralnego i poświęcił się działalności dydaktycznej, pracując jako nauczyciel rysunku w krakowskich gimnazjach.

Malarstwo Zygmunta Wierciaka

Malarstwo artysty było pod wpływem impresjonizmu i sztuki Młodej Polski. Trzon twórczości Zygmunta Wierciaka stanowią realistycznie malowane pejzaże, sceny rodzajowe, portrety i sceny batalistyczne.

Zygmunt Wierciak - wystawy i kolekcje

Zygmunt Wierciak wystawiał swoje prace w Polsce i za granicą. Debiut wystawienniczy artysty miał miejsce w 1902 roku na ekspozycji organizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Malarz brał również udział m.in. w paryskim Salonie Jesiennym (1931) czy w krakowskiej Wystawie Współczesnej Sztuki Religijnej (1939).

Prace artysty można znaleźć w polskich kolekcjach muzealnych, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Krakowa, Muzeum Karykatury w Warszawie.

NIEDOSTĘPNE OBRAZY ZYGMUNTA WIERCIAKA

niedostępne
niedostępne
niedostępne
Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»