WIERCIAK Zygmunt

WIERCIAK Zygmunt
WIERCIAK ZygmuntWIERCIAK ZygmuntWIERCIAK Zygmunt
Tytuł:

Mury Krakowa (1947)

Technika:akwarela, gwasz, papier naklejony na tekturę
Wymiary:35,5 x 29 cm
44,5 x 39 cm (z oprawą)
Uwagi:
Sygnowany p.d.: "Z.M. Wierciak 947."
Opisany l.d.: "KRAKÓW XVII w."
Cena:1500 zł rezerwuj

 

ZYGMUNT WIERCIAK - NOTA BIOGRAFICZNA

Zygmunt Wierciak urodził się w 1881 roku w Krakowie, zmarł tamże w 1950 roku. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Józefa Unierzyskiego, gdzie dyplom obronił w 1900 roku. Edukację uzupełniał jeszcze w Kunstgewerbeschule w Wiedniu.
W 1906 roku malarz rozpoczął współpracę z krakowskim Teatrem Ludowym, tworzył scenografie i dekoracje do takich spektakli jak: Morskie Oko czy Hulaj dusza. Równolegle Zygmunt Wierciak pracował jako pomocnik Jana Spitziara w malarni Teatru Miejskiego w Krakowie. Po śmierci mistrza, w 1915 roku, artysta przejął po nim kierownictwo pracowni dekoratorskiej teatru. Malarz często korzystał z projektów innych artystów, m.in. Karola Frycza czy Jerzego Fedkowicza, które realizował na potrzeby poszczególnych spektakli.
Po zakończeniu pracy w krakowskim Teatrze Miejskim w 1922 roku, rozpoczął działalność w Teatrze Polskim w Katowicach. Przestał być jednak doceniany ze względu na swój „przestarzały” iluzjonistyczny styl malarski. Ostatecznie zrezygnował z pracy na stanowisku dekoratora teatralnego i poświęcił się działalności dydaktycznej – podjął pracę jako nauczyciel rysunku w krakowskich gimnazjach.

W dziedzinie malarstwa sztalugowego artysta malował realistyczne, pełne słońca pejzaże, krakowskie sceny rodzajowe, portrety, karykatury oraz obrazy batalistyczne, często o tematyce związanej z wojnami napoleońskimi. W obrazach malarza wyczuwalne jest długie trwanie tradycji sztuki Młodej Polski oraz inspiracje impresjonizmem.

Zygmunt Wierciak pokazywał swoje prace na wystawach w Polsce i za granicą, zadebiutował w 1902 roku na ekspozycji organizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Brał również udział m.in. w paryskim Salonie Jesiennym (1931) czy w krakowskiej Wystawie Współczesnej Sztuki Religijnej (1939).

Prace artysty znajdują się w polskich kolekcjach muzealnych, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Krakowa i Muzeum Karykatury w Warszawie.

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

 

niedostępne
niedostępne
x
«
»