WIERCIAK Zygmunt

WIERCIAK Zygmunt
WIERCIAK ZygmuntWIERCIAK ZygmuntWIERCIAK Zygmunt
Tytuł:

Mury Krakowa (1947)

Technika:akwarela, gwasz, papier naklejony na tekturę
Wymiary:35,5 x 29 cm
44,5 x 39 cm (z oprawą)
Uwagi:
Sygnowany i datowany p.d.: "Z.M. Wierciak 947."
Opisany l.d.: "KRAKÓW XVII w."
Cena:1400 zł Kup

ZYGMUNT WIERCIAK

Zygmunt Wierciak urodził się w 1881 roku w Krakowie, zmarł tamże w 1950 roku. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Józefa Unierzyskiego. Dyplom obronił w roku 1900. Swoją edukację poszerzał w Kunstgewerbeschule w Wiedniu.

Od 1906 roku artysta rozpoczął współpracę z krakowskim Teatrem Ludowym, gdzie tworzył scenografie i dekoracje do tamtejszych spektakli. Równolegle Zygmunt Wierciak pracował jako pomocnik Jana Spitziara w malarni Teatru Miejskiego w Krakowie. W 1915 roku malarz przejął kierownictwo pracowni dekoratorskiej tegoż teatru.

W 1922 roku zakończył pracę w krakowskim Teatrze Miejskim i rozpoczął działalność w Teatrze Polskim w Katowicach. Z czasem zrezygnował z pracy na stanowisku dekoratora teatralnego i poświęcił się działalności dydaktycznej, pracując jako nauczyciel rysunku w krakowskich gimnazjach.

Malarstwo Zygmunta Wierciaka

Malarstwo artysty było pod wpływem impresjonizmu i sztuki Młodej Polski. Trzon twórczości Zygmunta Wierciaka stanowią realistycznie malowane pejzaże, sceny rodzajowe, portrety i sceny batalistyczne.

Zygmunt Wierciak - wystawy i kolekcje

Zygmunt Wierciak wystawiał swoje prace w Polsce i za granicą. Debiut wystawienniczy artysty miał miejsce w 1902 roku na ekspozycji organizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Malarz brał również udział m.in. w paryskim Salonie Jesiennym (1931) czy w krakowskiej Wystawie Współczesnej Sztuki Religijnej (1939).

Prace artysty można znaleźć w polskich kolekcjach muzealnych, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Krakowa, Muzeum Karykatury w Warszawie.

NIEDOSTĘPNE OBRAZY ZYGMUNTA WIERCIAKA

niedostępne
niedostępne
x
«
»