KULON Stanisław

KULON Stanisław BIO

Tytuł:

Kapliczka (Św. Anna) (2014)

Technika:drewno polichromowane
Wymiary:43,7 x 26 x 14 cm
Uwagi:Sygnowana w tylnej części: "ST. KULON"
Datowana w tylnej części: "2014"
niedostepny

STANISŁAW KULON

Stanisław Kulon urodził się w 1930 roku, zmarł w roku 2022. Jako kilkuletni chłopiec został wraz z rodziną wywieziony na Syberię - to przeżycie oraz utrata najbliższych w dużej mierze wpłynęła na jego sztukę.
Artysta ukończył Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem. Wśród jego nauczycieli wymienić można m.in. Antoniego Kenara. Studiował później na Wydziale Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach prof. Ludwiki Nietschowej i prof. Mariana Wnuka. Dyplom obronił w 1958 roku.
W latach 1958-1966 był asystentem w pracowni Ludwiki Nitschowej. W 1964 roku związał się z grupą Rekonesans. W 1988 roku został profesorem nadzwyczajnym Wydziału Rzeźby, natomiast w latach 1971-1978 i 1985-1987 sprawował tamże funkcję prodziekana. W 1995 roku został profesorem zwyczajnym. W 2000 roku odszedł na emeryturę.

Rzeźba Stanisława Kulona

Stanisław Kulon jest autorem zarówno rzeźb monumentalnych, jak i kameralnych. Ulubionym materiałem artysty było drewno, tworzył również ceramikę i obiekty z kamienia. Podstawową inspiracją dla artysty była sztuka ludowa. W swoich pracach przedstawiał wielowymiarowość ludzkiego życia. Wiele ze swoich prac poświęcił również ofiarom II wojny światowej.

Stanisław Kulon - wystawy, wyróżnienia, kolekcje

Stanisław Kulon wielokrotnie prezentował swoje prace na wystawach, m.in. w Warszawie, Nowym Sączu, Bydgoszczy i Pelplinie.

Artysta został wyróżniony m.in. w konkursie na Pomnik Bohaterów Warszawy (1957 i 1959), otrzymał II i III nagrodę w konkursie na Pomnik Powstańców Wielkopolskich (1962) i I nagrodę w konkursie na pomnik Chwała Saperom (1973). Stanisław Kulon otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Odznakę "Zasłużony Działacz Kultury", Złotą Odznakę Honorową "Za zasługi dla Warszawy" oraz Złotą Odznakę ZNP.

Rzeźby Stanisława Kulona znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

 

Poszukujemy prac artysty

NIEDOSTĘPNE PRACE STANISŁAWA KULONA

niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»