DALI Salvador

DALI Salvador BIO

Tytuł:

Les Chevaux de Dali - teka 18 litografii (1983)

Technika:litografia barwna, papier welinowy d'ARCHES; egzemplarz nr 3523/4980; wydawca: Armand et Georges: Israël-Paris 1983
Wymiary:szczegóły w uwagach poniżej
Wymiary z pudełkiem: 60,5 x 41 x 6 cm
Uwagi:"Les Chevaux de Dali" to teka 18 litografii sygnowanych na płycie (p.d. "Dali" - każda; wymiary arkuszy: 56 x 36 cm), opatrzona wstępem oraz tekstami.
Autor wstępu: Yves Saint-Martin
Autorzy tekstów: Alain Decaux i Léon Zitrone

Teka w oryginalnym pudełku z miedzianą płytą - odlewem wg oryginalnej kompozycji Salvadora Dalego "Le Picador" (sygnowana na płycie p.d.; wymiary: 49 x 33 cm).
niedostepny

SALVADOR DALI

Salvador Dali urodził się w 1904 roku, zmarł w 1989 r. W latach 1921-1923 artysta studiował na madryckiej Akademii Sztuk Pięknych: Real Academia de Bellas Artes de San Fernando. W 1928 roku artysta przeprowadził się do Paryża, gdzie zawarł znajomość z Pablem Picassem i André Bretonem. Pod koniec lat 20. poznał swoją przyszłą żonę Galę, która stała się dla artysty muzą i modelką. W latach 40. Salvador Dali przebywał w Stanach Zjednoczonych, z kolei po powrocie do Europy zamieszkał w Port Lligat. 

Twórczość Salvadora Dalego

Salvador Dali był jednym z czołowych surrealistów, jednak jego styl wyrósł z założeń dywizjonizmu i futuryzmu. W swojej twórczości artysta wiele czerpał z tradycji malarstwa historycznego: nawiązywał do stylistyki holenderskich martwych natur („Koszyk z chlebem”,1945) oraz podejmował tematy mitologiczne popularne w sztuce nowożytnej („Leda Atomica”, 1949). Wpływ dawnych mistrzów widoczny jest także w jego technice malarskiej, która charakteryzuje się niezwykłą precyzją detalu i cienko nakładaną warstwą farby. Wiele z prac Salvadora Dalego powiela tradycyjne tematy: pejzaż, martwa natura, portret, jednak umiejscowione są one zawsze w stworzonym przez artystę uniwersum przywodzącym na myśl świat marzeń sennych. Bezpośrednią inspiracją dla jego surrealistycznego malarstwa była Psychoanaliza Zygmunta Freuda. Artysta był zafascynowany ludzką podświadomością i starał się przedstawić kryjące się w niej obrazy za pomocą formy malarskiej. Tworzył także prace o tematyce religijnej („Chrystus św. Jana”) oraz symboliczne komentarze do aktualnych wydarzeń („Twarz Wojny”, „Tajemnica Hitlera”). Mimo, że dorobek malarski Salvadora Dalego był niezwykle bogaty i wielowymiarowy, artysta nie poprzestał wyłącznie na tej dziedzinie: pisał dramaty, wiersze prozę, projektował plakaty oraz sztukę użytkową, realizował surrealistyczne etiudy filmowe.

Salvador Dali - kolekcje

Najbardziej rozbudowaną kolekcję sztuki artysty posiada Dalí Theatre-Museum w Figueres (Hiszpania). Duży zbiór prac Salvadora Dalego znajdują się również w Gala Dalí House-Museum w Púbol (Hiszpania), Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia (Reina Sofia Museum) w Madrycie, Salvador Dalí House Museum w Port Lligat.

 

Poszukujemy prac artysty

 

NIEDOSTĘPNE PRACE SALVADORA DALEGO

 

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
x
«
»