OŁOWSKA Paulina

 

PAULINA OŁOWSKA - NOTA BIOGRAFICZNA

Paulina Ołowska urodziła się w 1976 roku. Jest absolwentką Wydziału Wideo i Malarstwa w The Art Institute of Chicago, który ukończyła w 1996 roku. Następnie studiowała grafikę i malarstwo w Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 2000 roku uzyskała dyplom w pracowni profesora Mieczysława Olszewskiego. Była stypendystką Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Hadze, Centro de Art Communication Visual w Lizbonie, Center of Contemporary Art w Kitakyushu i Rijksakademie van Beeldende Kunsten w Amsterdamie.

Artystka zajmuje się wieloma dziedzinami sztuki: malarstwem, fotografią, video-artem, sztuką performance i rzeźbą, tworzy także projekty site-specific (np. w Ludwig Forum w Akwizgranie). Często współpracuje z innymi artystami. Wiele swoich projektów przygotowała wraz ze szkocką artystką Lucy McKenzie. Duet Ołowska – McKenzie stoi między innymi za artystyczną kawiarnią „Nova Popularna”, która działała w 2003 roku przy ulicy Chmielnej w Warszawie.

Paulina Ołowska porusza w swojej twórczości zagadnienia związane z nowymi ideami społecznymi i artystycznymi, które zrewolucjonizowały stary porządek świata u progu XX wieku. Artystka inspiruje się estetyką lat 60. i 70. wyrażającą we wzornictwie, popkulturze, modzie, muzyce oraz designie. Odnosi się do teorii modernizmu z początków XX stulecia. Często składa hołd współczesnej kobiecie, która obecnie często jest stawiana przed trudną, życiową decyzją: kariera czy macierzyństwo? Problem ten został poruszony przez Paulinę Ołowską w jednym z jej głośniejszych projektów „Sie musste die Idee eines Hauses als Metapher verwerfen”, zaprezentowanym w Kunstverein Braunschweig w 2004 roku. Malarka jest laureatką prestiżowej Kunstpreis Aachen Award, którą otrzymała w 2014 roku.

 

Poszukujemy prac artystki

 

Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»