OŁOWSKA Paulina

Paulina Ołowska urodziła się w 1976 roku. Jest absolwentką Wydziału Wideo i Malarstwa w The Art Institute of Chicago, który ukończyła w 1996 roku. Następnie studiowała grafikę i malarstwo na Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych gdzie uzyskała dyplom w pracowni profesora Mieczysława Olszewskiego w 2000 roku. Była stypendystką Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Hadze, Centro de Art Communication Visual w Lizbonie, Center of Contemporary Art w Kitakyushu i Rijksakademie van Beeldende Kunsten w Amsterdamie.

Artystka zajmuje się wieloma dziedzinami: malarstwem, fotografią, video-artem, sztuką performance, rzeźbą, tworzy także projekty site-specific (np. w Ludwig Forum w Akwizgranie). Często współpracuje z innymi artystami: wiele swoich projektów przygotowała wraz ze szkocką artystką, Lucy McKenzie. Duet Ołowska – McKenzie stoi między innymi za artystyczną kawiarnią „Nova Popularna”, która działała w 2003 roku na ulicy Chmielnej w Warszawie.

Ołowska porusza w swojej twórczości zagadnienia społeczne i artystyczne związane z nowymi ideami społecznymi i artystycznymi, które zrewolucjonizowały stary porządek świata u progu XX wieku. Artystka inspiruje się estetyką lat 60. i 70. wyrażającą we wzornictwie, popkulturze, modzie, muzyce designie tamtych czasów. Odnosi się do teorii modernizmu z początków XX wieku. Często składa hołd współczesnej kobiecie, która współcześnie często jest stawiana przed trudną, życiową decyzją: kariera czy macierzyństwo? Problem ten został poruszony przez Paulinę Ołowską w jednym z jej głośniejszych projektów „Sie musste die Idee eines Hauses als Metapher verwerfen”, zaprezentowanym w Kunstverein Braunschweig w 2004 roku. Artystka jest laureatką prestiżowej Kunstpreis Aachen Award, którą otrzymała w 2014 roku.

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt