REYZNER Mieczysław

REYZNER Mieczysław BIO

Tytuł:

Galicyjskie miasteczko

Technika:olej, tektura
Wymiary:25 x 36,5 cm (wymiary w świetle oprawy)
41 x 52 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "Mieczysław Reyzner"
niedostepny

MIECZYSŁAW REYZNER

Mieczysław Reyzner

 

Mieczysław Reyzner, "Portret własny z paletą", Muzeum Narodowe w Warszawie
Źródło: Cyfrowe MNW

Mieczysław Reyzner urodził się w 1861 roku, zmarł w 1941 roku we Lwowie. Początkowo studiował na wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych. Później kontynuował naukę w Monachium, gdzie udzielał się w życiu polskiej kolonii artystycznej. W tym okresie artysta zyskał miano „malarza starości”, ponieważ tworzył wówczas realistyczne, psychologiczne portrety starszych kobiet.

W 1886 roku artysta powrócił na dwa lata do Lwowa. W 1888 roku wyjechał do Paryża, gdzie otworzył własną pracownię. Tutaj również utrzymywał kontakt z polskimi malarzami i środowiskiem Hôtel Lambert. W tym okresie podróżował po Europie. Z wyjazdów przywoził malowane pejzaże i sceny rodzajowe.

W 1896 roku artysta powrócił do kraju. W 1897 roku osiadł we Lwowie, skąd wyjeżdżał na plenery na Huculszyznę i Podole.

Malarstwo Mieczysława Reyznera

Twórczość Mieczysława Reyznera zdominowało malarstwo sztalugowe. Swoje prace tworzył w technice olejnej lub pastelami. Tworzył martwe natury i kobiece portrety, jednak poza nimi zajmował się również tematami religijnymi i symbolicznymi, pejzażem i scenami rodzajowymi.

Mieczysław Reyzner - wystawy

Mieczysław Reyzner często wystawiał swoje obrazy. Wystawiał na Salonach paryskich oraz na ekspozycjach w innych europejskich miastach. Był uczestnikiem wystaw Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i we Lwowie, oraz Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych i Salonu Krywulta w Warszawie.

Największy zbiór prac artysty znajduje się w Galerii Lwowskiej. Obrazy i szkice Mieczysława Reyznera są również częścią zbiorów Biblioteki Narodowej oraz Muzeum Narodowego w Krakowie i Warszawie.

Poszukujemy prac artysty

NIEDOSTĘPNE OBRAZY MIECZYSŁAWA REYZNERA

niedostępne
niedostępne
niedostępne
x
«
»