FILIPKIEWICZ Mieczysław

FILIPKIEWICZ Mieczysław
FILIPKIEWICZ MieczysławFILIPKIEWICZ MieczysławFILIPKIEWICZ Mieczysław
Tytuł:

Zima w górach

Technika:olej, tektura
Wymiary:49 x 68 cm
66 x 85 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "MIECZYSŁAW FILIPKIEWICZ"
Widoczne wybrzuszenie podłoża.
Cena:6000 zł
rezerwuj

MIECZYSŁAW FILIPKIEWICZ

Mieczysław Filipkiewicz urodził się w 1891 roku, zmarł w 1951 r. Był młodszym bratem Stefana Filipkiewicza, malarza i społecznika. Od 1910 roku studiował w Akademii Sztuk Pięknych u Józefa Pankiewicza i Teodora Axentowicza. W 1915 roku przerwał naukę na Akademii by pracować w biurze architektonicznym projektując infrastrukturę kolejki wąskotorowej. Artysta po pobycie w Wiedniu powrócił (1921 r.) na macierzystą uczelnię, gdzie kontynuował naukę pod okiem Wojciecha Weissa. W czasie studiów był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Dyplom uzyskał w 1923 roku.

Mieczyław Filipkiewicz

 

Obraz artysty malarza Mieczysława Filipkiewicza "Pejzaż z Gdyni" prezentowany na Ogólnopolskim Salonie w Pałacu Sztuk Pięknych w Krakowie.
[Źródło: NAC]

 

Od 1925 roku wystawiał prace w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w rok po uzyskaniu dyplomu wziął udział w dużej wystawie zbiorowej Wojciecha Weissa i jego uczniów. Był członkiem Zarządu Zawodowego Związku Artystów Plastyków. Malarz w swojej twórczości tworzył głównie olejne pejzaże, w szczególności tatrzańskie i marynistvczne, wpisujące się w klimat modernizmu i charakteryzujące się dynamicznymi, szybkimi pociągnięciami pędzla, przez co upodabniały jego dzieła do stylu tzw. „Szkoły Stanisławskiego”.

Mieczysław Filipkiewicz tworzył także martwe natury, często z motywem pełnych, bujnych kwiatów. W jego dziełach bardzo rzadko pojawiają się motywy figuralne. Artysta sporadycznie tworzył grafiki i akwarele.

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

 

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
x
«
»