WYGRZYWALSKI Feliks Michał

 

FELIKS MICHAŁ WYGRZYWALSKI

Feliks Michał Wygrzywalski

 

Feliks Michał Wygrzywalski
[Źródło: NAC]

 

Feliks Michał Wygrzywalski urodził się w 1875 roku w Przemyślu, zmarł 1944 roku w Rzeszowie. Początkowo, od 1893 do 1898 roku studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, następnie kontynuował edukację w paryskiej Académie Julian.
Jeszcze jako student wielokrotnie podróżował do Włoch, a w 1900 roku zdecydował się przenieść do Rzymu. W 1906 roku artysta odbył ważną dla rozwoju jego twórczości podróż do Egiptu.
W 1908 roku Feliks Michał Wygrzywalski osiadł we Lwowie, gdzie pracował jako inspektor sceny w teatrze. Nadal bardzo często podróżował do krajów śródziemnomorskich.

Malarstwo Feliksa Michała Wygrzywalskiego

Feliks Michał Wygrzywalski zajmował się głownie malarstwem sztalugowym, ale uprawiał również malarstwo monumentalne (ścienne i witrażowe). Zajmował się też grafiką, ilustratorstwem oraz scenografią.

Najczęściej posługiwał się techniką olejną i pastelową. Naturalistyczne malarstwo artysty początkowo było skupione wokół tematów z życia społeczeństwa, np. strajków i ciężkiej pracy. Feliks Michał Wygrzywalski podejmował również tematykę pejzażu Włoch i Ukrainy, wykonywał też portrety i akty. Szczególnym uznaniem cieszą się jego obrazy marynistyczne, na których przedstawiał codzienność południowoeuropejskich rybaków.
Mniej więcej od 1906 roku, po wspomnianej podróży do Egiptu, artysta skupił się na malowaniu obrazów ukazujących sceny o charakterze orientalnym.
W twórczości artysty widoczne jest zainteresowanie problematyką światła i koloru. Obrazy Feliksa Michała Wygrzywalskiego charakteryzują się trafnym odwzorowaniem rzeczywistości, żywą paletą barw i doskonale zaobserwowanym światłocieniem.

Feliks Michał Wygrzywalski

 

Feliks Michał Wygrzywalski, Autoportret, Muzeum Narodowe w Warszawie
[Źródło: Cyfrowe MNW]

 

Wartym uwagi tematem w twórczości Feliksa Michała Wygrzywalskiego jest autoportret. Artysta ukazywał się jako malarza przy pracy, najczęściej w plenerze, jednak często też wkomponowywał swój portret w sceny rodzajowe i przedstawiał się w kostiumie, np. jako żołnierz, rybak czy sternik statku. Częstym atrybutem towarzyszącym autoportretom artysty jest drewniana fajka.

Feliks Michał Wygrzywalski - wystawy i kolekcje

Feliks Michał Wygrzywalski pokazywał swoje prace na wystawach, z których najważniejsze odbyły się w okresie międzywojennym we Lwowie (1932) i Krakowie (1935).

Obrazy artysty cieszą się zainteresowaniem wśród kolekcjonerów prywatnych, jego prace znajdują się również w wielu zbiorach muzealnych, np. Muzeum Narodowego w Warszawie i Krakowie czy Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

 

Poszukujemy prac artysty

NIEDOSTĘPNE OBRAZY FELIKSA MICHAŁA WYGRZYWALSKIEGO

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»