BRANDT Józef

BRANDT Józef BIO

Tytuł:

Lisowczyk

Technika:ołówek, papier
Wymiary:17,5 x 13,5 cm (w świetle oprawy)
20,5 x 16,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Na odwrocie adnotacja na temat rysunku.

OPIS PRACY:
Józef Brandt był polskim malarzem związanym z monachijskim środowiskiem artystycznym i twórcą wyjątkowych w swoim charakterze obrazów batalistycznych. W swojej sztuce artysta często przedstawiał historyczne postacie lisowczyków, którzy stanowili XVII-wieczną polską formację zbrojnej lekkiej jazdy. Lisowczycy, znani ze swojej skuteczności na placu boju, brawury i awanturniczej natury, stali się w malarstwie Józefa Brandta głównymi bohaterami licznych kompozycji. Ich sylwetki perfekcyjnie wpisywały się w pokrzepiającą serca narrację o wielkości, wielokulturowości i burzliwej historii I Rzeczypospolitej. Wyrosłe z ducha romantyzmu i realistyczne w formie obrazy Józefa Brandta odpowiadały oczekiwaniom polskiego społeczeństwa znajdującego się w okresie aktywności twórczej malarza pod zaborami.
Prezentowana praca jest niezwykle starannym studium głowy rozpoznawalnej postaci lisowczyka, którego zakręcony wąs, futrzana czapa i arkebuz zawieszony na plecach trafnie oddają nieprzejednany charakter postaci, a także znakomicie odwzorowują elementy panującej w tym czasie mody sarmackiej.
niedostepny

JÓZEF BRANDT

Józef Brandt urodził się w 1841 roku, zmarł w 1915 roku. Edukację artystyczną rozpoczął w École des Ponts Chausées w Paryżu, natomiast od 1862 kontynuował naukę na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, gdzie po studiach zamieszkał i od 1875 prowadził prywatną szkołę malarską a przez krótki czas pracował także w tutejszym atelier Franza Adama, wybitnego batalisty. Wywarł silny wpływ na rozwój sztuki polskiej. Jego twórczość była wielokrotnie doceniana i nagradzana medalami na międzynarodowych wystawach, m.in. w Monachium oraz Berlinie.

Twórczość Józefa Brandta

Józef Brandt tworzył głównie obrazy batalistyczne z wojen tatarsko-kozackich i szwedzkich w XVII w., sceny historyczno-rodzajowe i rodzajowe. Często ilustrował życie i obyczaje ludności wiejskiej inspirowane ukraińskimi dumkami. Płótna tego artysty cechuje literackie ujęcie tematu, realizm szczegółów, swobodna kompozycja i mistrzowskie oddanie ruchu. Posługiwał się paletą barw utrzymaną w tonacji brunatnej, rzadko wzbogacał koloryt jasnymi, nasyconymi kolorami. Był znakomitym malarzem koni, potrafił perfekcyjnie oddać ich ruch, co zawdzięczał zapewne swojemu monachijskiemu mistrzowi, Karlowi von Piloty’emu.

 

Poszukujemy prac artysty

NIEDOSTĘPNE OBRAZY JÓZEFA BRANDTA

niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»