SAJDAK Henryk

SAJDAK Henryk BIO

Tytuł:Rynek Główny Kwiaciarki
Technika:akwarela, papier
Wymiary:29 x 39 cm (wymiary w świetle passe-partout)
Uwagi:
niedostepny

HENRYK SAJDAK - NOTA BIOGRAFICZNA

Henryk Sajdak urodził się w 1905 roku, zmarł w 1995 roku. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studia kontynuował w Paryżu.

Tworzył głównie w technice akwareli ("Orka" 1967, "Barbakan i Brama Floriańska" 1975), ale sięgał również po farby olejne ("Tatry – Bukowina").
Artysta był związany z Krakowem, dlatego też tworzył głównie widoki tego miasta i jego architektury.
Drugim ważnym tematem sztuki Henryka Sajdaka jest pejzaż, przede wszystkim tatrzański, który artysta studiował podczas swoich wycieczek krajoznawczych. W dorobku malarza pojawiły się również obrazy będące swoistymi pamiątkami czy notatkami z podróży po Polsce (Kazimierz Dolny, wybrzeże Bałtyku, Pieniny) i świecie (Francja, Włochy, Kanada).

Malarstwo Henryka Sajdaka charakteryzuje się zrównoważoną kompozycją oraz impresjonistycznym podejściem do pejzażu. Warto wspomnieć, że technika akwareli którą się posługiwał malarz wymaga szybkości i precyzji gdyż nie można skorygować już raz położonej plamy barwnej. Prace malarza są dowodem, że był on wirtuozem tej techniki. Artysta wykorzystywał kolor papieru dla zaznaczenia jasnych partii, osiągając lekkość i rozjaśnienie prac.

Rodzaj wspomnianych wyżej pamiątek stanowią dwa obrazy olejne pt. „Francja Bretania - przydrożny krzyż” oraz „Beskid Śląski – kapliczka”. Widoczne jest w nich impresjonistyczne podejście oraz punktowy sposób malowania, z pozostawionymi śladami narzędzia artysty. Prace te poruszają podobną tematykę – widok kapliczki i przydrożnego krzyża w otoczeniu natury. Obrazy mają swój niepowtarzalny, melancholijny nastrój. Dzięki punktowemu malowaniu powierzchnia dzieł wydaje się drgać, a znakomicie ujęte niuansy świetlne i barwne sprawiają, że widoki są bardziej realistyczne i pozwalają odtworzyć w myślach atmosferę malowanych przez Henryka Sajdaka miejsc.

 

Poszukujemy prac artysty

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne