LEWANDOWSKA Danuta

Danuta Lewandowska urodziła się w 1927 roku w Warszawie, zmarła tamże w 1977 roku. W 1950 roku rozpoczęła studia na Wydziale Architektury Wnętrz w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uczęszczała na zajęcia do pracowni Jerzego Sołtana oraz Kazimierza Nity, dyplom uzyskała w 1955 roku. Od 1954 roku artystka współpracowała ze Spółdzielnią Artystów Ład, rok później objęła w niej stanowisko rzeczoznawcy. Danuta Lewandowska należała również do Związku Polskich Artystów Plastyków, od 1962 roku była rzeczoznawcą związku w Cepelii.
W 1958 roku artystka rozpoczęła działalność pedagogiczną na macierzystej uczelni przyjmując stanowisko asystentki, a następnie adiunkta w pracowni Kompozycji Brył i Płaszczyzn Romana Owidzkiego na Wydziale Malarstwa.

Danuta Lewandowska zajmowała się projektowaniem wnętrz i mebli, była m.in. autorką koncepcji wnętrza Teatru Baj w Warszawie i szkoły wzorcowej na Żoliborzu, w 1957 roku otrzymała nagrodę za zestaw mebli dziecięcych na II Ogólnopolskiej Wystawie Architektury Wnętrz.
Poza wnętrzarstwem artystka uprawiała również malarstwo sztalugowe, którego styl czerpał w dużej mierze z jej doświadczeń zrodzonych w wyniku wspomnianej współpracy z Romanem Owidzkim. We wczesnych latach 60. malarka tworzyła monochromatyczne, abstrakcyjne obrazy-reliefy utrzymane w szarawej, ciemnej gamie barwnej.
W kolejnym etapie Danuta Lewandowska wzbogaciła fakturę swoich dzieł inspirując się naturą i rzemiosłem – odwzorowywała powierzchnię roślin oraz np. splotów wiklinowych.
Lata 70. stanowiły dla artystki kolejny krok w stronę przestrzenności – w tym czasie powstawały dwupłaszczyznowe obrazy, w których przed powierzchnią stanowiącej podłoże malarskie płyty malarka mocowała kompozycje z rozciągniętych strun i sztucznych włókien. Na płycie Danuta Lewandowska zwykle ukazywała abstrakcyjny owal, który kontrastował z tłem lub zespołem rozciągniętych linii. Dzięki takim działaniom artystka osiągała niepowtarzalne, zmienne, migotliwe efekty wizualne zależne od intensywności światła i punktu widzenia.

Prace artystki znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Ziemi Chełmskiej.

 

Poszukujemy prac artystki

 

Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»