LESZCZYŃSKA-KLUZA Danuta

LESZCZYŃSKA-KLUZA Danuta BIO

Tytuł:

Kobieta i dziewczyna (1956)

Technika:technika mieszana, karton
Wymiary:49,5 x 34,9 cm
Uwagi:Sygnowany i datowany p.g.: "DANUTA LESZCZYŃSKA-KLUZA 1956"
Opisany ołówkiem i tuszem na odwrocie: "Kobieta i dziewczyna | Kraków - Krowoderska 5 | D. Leszczyńska-Kluza 1956", "23.V.56"
Na odwrocie szkice postaci kobiet.
niedostepny

 

DANUTA LESZCZYŃSKA-KLUZA

Danuta Leszczyńska-Kluza urodziła się w 1926 roku w Przemyślu, zmarła w 2019 roku w Krakowie. W latach 1946-1952 studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom obroniła w pracowni Zbigniewa Pronaszki.

 

Malarstwo Danuty Leszczyńskiej-Kluzy

Danuta Leszczyńska-Kluza wykorzystywała w swoich pracach głównie technikę olejną, gwasz oraz tusz, tworzyła także kolaże oraz grafiki, najczęściej akwaforty. Cechą znamienną dla jej twórczości jest mieszanie technik w jednym dziele sztuki.
Obrazy artystki balansują na granicy abstrakcji i figuracji, ukazując kompozycje złożone z surrealistycznie zestawionych, pozornie przypadkowych elementów. W pracach Danuty Leszczyńskiej-Kluzy zawarta jest tajemniczość, liryczność i subtelna kobiecość.
Twórczość Danuty Leszczyńskiej-Kluzy nie daje się przypisać do żadnego ze współczesnych artystce nurtów dominujących w sztuce drugiej połowy XX wieku.

 

Danuta Leszczyńska-Kluza - wystawy i nagrody

Danuta Leszczyńska-Kluza po raz pierwszy eksponowała swoje prace w 1954 roku, na IV Ogólnopolskiej Wystawie Plastyki w Warszawie (1954). W kolejnych latach eksponowała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz za granicą, m.in. Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki "Przeciw wojnie - przeciw faszyzmowi" w warszawskim Arsenale (1955) czy Biennale Sztuki w Wenecji (1984).
Twórczość Danuty Leszczyńskiej-Kluzy była wielokrotnie nagradzana, np. Srebrnym Medalem Internazionale Accademia di Tommaso Campanella w Rzymie (1968) czy nagrodą Wojewody Krakowskiego w Dziedzinie Kultury i Sztuki (1995).

Prace Danuty Leszczyńskiej-Kluzy są częścią kolekcji licznych instytucji muzealnych, m.in. Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w Galerii Narodowej w Pradze czy Muzeum Narodowego w Sztokholmie.

NIEDOSTĘPNE OBRAZY DANUTY LESZCZYŃSKIEJ-KLUZY

niedostępne
niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»