KSIĄŻEK Bolesław

KSIĄŻEK Bolesław BIO

Tytuł:

Kompozycja abstrakcyjna II

Technika:ceramika szkliwiona
Wymiary:26 x 18 x ok. 2 cm
Uwagi:Sygnowany l.d. monogramem "KB"
niedostepny

 

BOLESŁAW KSIĄŻEK

Bolesław Książek urodził się w 1911 roku w Romanowie, zmarł w 1994 roku w Łysej Górze. W wieku 19 lat wraz z rodziną przeniósł się do Krakowa, gdzie pracował w hucie szkła. W 1941 roku rozpoczął naukę w krakowskiej Kunstgewerbechule pod okiem profesora Tadeusza Szafrana. W 1944 roku został osadzony w obozie w Płaszowie, skąd został zwolniony po zakończeniu II wojny światowej. W latach 1945-1951 artysta był kierownikiem pracowni ceramicznej Spółdzielni Artystów Plastyków w Krakowie.

W 1951 roku artysta przeprowadził się na stałe do Łysej Góry. Tamże został pierwszym projektantem i dyrektorem artystycznym Spółdzielni Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego "Kamionka" w Łysej Górze. Był również pedagogiem w szkole ceramicznej w Łysej Górze. W 1971 roku zakończył współpracę z tamtejszą Spółdzielnią i zaczął działać w prywatnej pracowni.

Bolesław Książek - sztuka

Artysta zajmował się ceramiką naczyniową oraz ceramiką dekoracyjną, w tym także architektoniczną. Artysta tworzył prace o charakterze abstrakcyjnym, jak i figuratywnym. Bolesław Książek w swoich realizacjach ukazywał sceny biblijne, faunę, florę, postacie fantastyczne i motywy heraldyczne.

Bolesław Książek - wystawy i kolekcje

Prace Bolesława Książka brały udział w 30 wystawach indywidualnych i ponad 50 wystawach zbiorowych.

Artysta za swoje prace był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, otrzymał np. złoty medal na VIII Międzynarodowym Konkursie Ceramiki Artystycznej "Gualdo Tadino" (Włochy, 1966) oraz Dyplom Ministra Kultury i Sztuki za osiągnięcia w dziedzinie kultury (1979).

Prace Bolesława Książka znajdują się obecnie w licznych kolekcjach muzealnych, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Gdańsku oraz we Wrocławiu. Architektoniczne realizacje artysty można podziwiać w wielu miastach, m.in. w Warszawie, Zakopanem, Tarnowie i Łysej Górze.

 

Poszukujemy prac artysty

NIEDOSTĘPNE PRACE BOLESŁAWA KSIĄŻKA

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
x
«
»