DROŻDŻ Andrzej

 

ANDRZEJ DROŻDŻ - NOTA BIOGRAFICZNA

Andrzej Drożdż urodził się w 1904 roku, zmarł w 1989 roku. Mieszkał w Paszynie. Chociaż rzeźbić zaczął późno, bo w wieku ponad 70 lat, jest uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych rzeźbiarzy ludowych nie tylko w kręgu środowiska paszyńskiego, ale i w całej Polsce. Wcześniej Andrzej Drożdż lata bał się, że nie jest godny rzeźbić wizerunków świętych, a wtedy właśnie, w latach 70., dzięki działalności i zachęceniom miejscowego proboszcza, Edwarda Nitki, w Paszynie rozwijała się kolonia artystyczna. Wśród najbardziej znanych artystów z tego kręgu wymienić można również: Wojciecha Oleksego, Stanisława Mikę, Marię Jasińską, Janinę Mordarską, Mieczysława Piwkę, Andrzeja Głoda, Stanisława Hołdę, Marię Wnęk i Zdzisława Orleckiego.

Andrzej Drożdż rzeźbił w drewnie świątki, dominującym tematem w jego twórczości jest motyw Chrystusa Frasobliwego. Jego polichromowane figury cechują się urzekającą prostotą. Mimo podeszłego wieku i i stopniowej utraty wzroku Andrzej Dróżdż tworzył cieszące się popularnością rzeźby, wielokrotnie nagradzane w konkursach i na kiermaszach sztuki ludowej.

Prace artysty znajdują się w kolekcjach Muzeum Parafialnego Sztuki Ludowej w Paszynie i Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

 

 

x
«
»