PIWKO Mieczysław

 

MIECZYSŁAW PIWKO - NOTA BIOGRAFICZNA

Mieczysław Piwko urodził się w 1923 roku, zmarł w 1995 roku. Był jednym z pierwszych ludowych rzeźbiarzy, którzy swoją przygodę ze sztuką rozpoczęli na plebanii księdza Edwarda Nitki w Paszynie. Rzeźbić zaczął pod koniec lat 60. Zawodowo pracował jako strażak, zajmował się też gospodarstwem.

Tworzył polichromowane figury z drewna, w swojej sztuce poruszał różnorodną tematykę, zarówno sakralną, jak i wiejskiego życia codziennego, przedstawiał np. muzyków czy listonoszy. Zazwyczaj jego prace charakteryzują się rozbudowaną kompozycją, rzeźbił on bowiem szopki dla kolędników czy przydrożne kapliczki. Rzeźby ciosał przy pomocy dłuta, noża i siekiery, chropowate powierzchnie nieznacznie wygładzał. Początkowo drewniane figurki ubierał w szmaciane stroje, jednak z czasem zaczął wykonywać je w całości z drewna. Mieczysław Piwko swoich sił próbował również w rysunku i malarstwie.

Artysta wystawiał swoje prace na konkursach i kiermaszach, brał udział m.in. w Konkursie Współczesnej Rzeźby Ludowej Karpat Polskich organizowanym przez Muzeum w Nowym Sączu (1972), w którym zdobył pierwszą nagrodę ex aequo z Wojciechem Oleksym.
Przez pewien czas współpracował z Cepelią, dla której wykonał kilka zleceń.
Prace Mieczysława Piwki znajdują się m.in. w kolekcji Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Muzeum Etnograficznego w Toruniu czy Muzeum Parafialnego Sztuki Ludowej w Paszynie.

 

 

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»