NICKISCH Alfred

NICKISCH Alfred BIO

Tytuł:

Pejzaż z chatą - wyspa Sylt

Technika:olej, tektura
Wymiary:23,5 x 31,5 cm
30 x 38,5 cm ( z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "A. Nickisch."
Opisany na odwrocie obcą ręką.

Obraz został sprzedany w ramach XXIII Aukcji Dzieł Sztuki Krakowskiego Domu Aukcyjnego (16 III 2023)
[ZOBACZ WYNIKI]
niedostepny

ALFRED NICKISCH

Alfred Nickisch urodził się w 1872 roku w Biskupicach (niem. Bischdorf), zmarł w 1948 roku w Bambergu. Był śląskim malarzem-pejzażystą. Już w młodym wieku odkryto jego zdolności artystyczne. W trakcie nauki w gimnazjum św. Macieja we Wrocławiu (niem. St. Matthias-Gymnasium) szkolił się pod kierunkiem pejzażysty Roberta Sliwinskiego. Następnie młody artysta kontynuował edukację artystyczną we wrocławskiej Kunstschule w pracowni malarstwa pejzażowego Carla E. Morgensterna. W okresie studiów Alfred Nickisch odbył wiele podróży po górskich obszarach obecnego Dolnego Śląska. Kolejnym etapem edukacji artystycznej Alfreda Nickischa były studia w Akademii Sztuk Pięknych w Karlsruhe, gdzie uległ silnym wpływom tamtejszego profesora Carlosa Grethe'a. W późniejszym okresie artysta wielokrotnie odbywał podróże po Karkonoszach, w których ostatecznie postanowił zamieszkać w 1917 roku. Wraz z rodziną zamieszkał w Szklarskiej Porębie Górnej. Artysta działał czynnie w lokalnym środowisku artystycznym i był członkiem Związku Artystów Śląska (niem. Künstlerbund Schlesien). W 1946 roku Alfred Nickisch opuścił Śląsk i zamieszkał w Bambergu.

Twórczość Alfreda Nickischa

Malarstwo Alfreda Nickischa było zdominowane przez pejzaże. W pracach tego malarza często powracały przedstawienia różnych miejsc w Sudetach, m.in. Szrenicy czy Śnieżnych Kotłów. Dla prac artysty charakterystyczna jest odległa perspektywa i świetnie dopracowana kolorystyka, oddająca nastrój miejsca.

Przewaga tematyki karkonoskiej w malarstwie Alfreda Nickischa, poskutkowała nadaniem mu przydomka malarza Karkonoszy (niem. Ein Maler des Riesengebirges). Artysta sygnował obrazy "A. Nickisch" lub "Nickisch".

Alfred Nickisch - kolekcje muzealne

Prace autorstwa Alfreda Nickischa znajdują się obecnie w zbiorach wielu polskich muzeów, m.in. Muzeum Narodowego we Wrocławiu i  Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Obrazy artysty można również znaleźć poza granicami Polski, m.in. w Ostdeutsche Galerie w Regensburgu.

Poszukujemy prac artysty

NIEDOSTĘPNE OBRAZY ALFREDA NICKISCHA

niedostępne
niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»