KARPIŃSKI Alfons

KARPIŃSKI Alfons BIO

Tytuł:

Martwa natura z żółtymi różami (1934)

Technika:olej, tektura
Wymiary:50 x 69 cm
65 x 84,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany śr.d.: "a. Karpiński. 1934"
niedostepny

ALFONS KARPIŃSKI

Alfons Karpiński

Alfons Karpiński w swojej pracowni (1926)
[Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Alfons Karpiński urodził się w 1875 roku w Rozwadowie, zmarł w 1961 roku w Krakowie. Posiadał wszechstronne wykształcenie malarskie. Edukację artystyczną rozpoczął w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Floriana Cynka, Izydora Jabłońskiego, Władysława Łuszczkiewicza i Leona Wyczółkowskiego. Od 1903 roku artysta praktykował w pracowni Antona Ažbego w Monachium, zaś w latach 1904-1907 kontynuował studia u Kazimierza Pochwalskiego w wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1908-1912 artysta kształcił się w Paryżu, gdzie studiował u Henri’ego Martina i Henri’ego Vincenta Anglade’a. Malarz w tym czasie odbył podróże artystyczne, m.in. do Londynu oraz Wenecji.

Wraz z zakończeniem edukacji zamieszkał w Krakowie, w którym aktywnie uczestniczył w życiu tamtejszej bohemy artystycznej. Był członkiem licznych ugrupowań i związków artystycznych, m.in. Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka", Powszechnego Związku Artystów Polskich, Grupy Zero, Grupy Dziesięciu, wiedeńskiej Secesji, Towarzystwa "Zachęty" Sztuk Pięknych oraz Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Był również jednym ze współzałożycieli kabaretu Zielony Balonik. W czasie I wojny światowej służył w armii austriackiej.

Alfons Karpiński

Malarz w swojej pracowni wraz z żoną (1937)
[Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Twórczość Alfonsa Karpińskiego

Alfons Karpiński tworzył pejzaże, weduty i cieszące się dużym zainteresowaniem odbiorców portrety i martwe natury. Artysta korzystał z wielu technik, najczęściej tworzył za pomocą farb olejnych i niekiedy przy użyciu pasteli.

Artysta chętnie portretował kobiety z inteligencji: aktorki, modeli i damy. Chętnie malował również swoją żonę Władysławę. Portrety autorstwa artysty są określane jako wywodzące się z estetyki James Abbota McNeill Whistlera.

Malarz tworzył również prace ukazujące zwierzęta domowe oraz dekoracyjne martwe natury, które cechuje obecność kwiatów i porcelanowej zastawy.

Malarstwo Alfonsa Karpińskiego cechuje prostota i elegancja. Początkowo czerpał inspiracje ze sztuki młodopolskiej, jednak wraz z zetknięciem się z zachodnimi twórcami jego sztuka otworzyła się na symbolizm, nabizm i impresjonizm. Artysta w interesujący sposób zestawiał realistyczną formę przedstawienia z ciekawą fakturą i konturem o płynnym kształcie. Malarz stosował stonowaną gamę barw, którą dynamizował poprzez mocniejsze akcenty kolorystyczne.

Artysta poza malarstwem tworzył również grafikę i zajmował się ilustratorstwem.

Alfons Karpiński - ekspozycje, wyróżnienia i zbiory

Alfons Karpiński często prezentował swoje obrazy w kraju i za granicą, m. in. w Rzymie, Lwowie, Brukseli i Monachium. Malarz regularnie wystawiał swoje obrazy w wystawach TPSP w Krakowie, oraz brał udział w ekspozycjach Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana i Niezależnych.

Malarz za swoją twórczość otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. złoty medal na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu w 1929 roku.

Dzieła artysty znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. Obrazy Alfonsa Karpińskiego znajdują się w licznych muzeach, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi i Lwowskiej Galerii Obrazów.

 

Poszukujemy prac artysty

NIEDOSTĘPNE OBRAZY ALFONSA KARPIŃSKIEGO

niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne
niedostępne


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»