Aktualności

Data dodania: 2018-06-04

Wystawa Mariusza Drohomireckiego "Natura rzeczy" (8-22 VI 2018)

Wystawa Mariusza Drohomireckiego

Zapraszamy na wystawę malarstwa Mariusza Drohomireckiego.

Wernisaż odbył się 8 czerwca (piątek) o godz. 18.00. Ekspozycja potrwa do 27 czerwca 2018 r.

 

Natura rzeczy

Martwa natura od starożytności budziła zainteresowanie artystów. Stanowi ona jeden z głównych tematów w malarstwie. Może pełnić rolę dekoracyjną jak w mozaikach rzymskich, skłaniać do refleksji jak w pracach Jerzego Nowosielskiego lub zaskakiwać w nowych kontekstach, jak w przypadku twórczości Tadeusza Kantora czy Andy’ego Warhola. Natura rzeczy odkrywana jest na nowo przez kolejnych artystów - jednym z nich jest Mariusz Drohomirecki.

Artysta urodził się w 1958 roku w Głogówku. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1995 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. Jana Szancenbacha. W kolejnym roku został nagrodzony medalem i dyplomem krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.
W 1997 roku otrzymał Grand Prix w Ogólnopolskim Triennale Autoportretu w Radomiu. Artysta bierze udział w licznych plenerach malarskich (Grecja, Włochy, Rumunia).

Na prezentowanej wystawie zobaczymy najnowsze płótna Mariusza Drohomireckiego, których elementem wspólnym jest martwa natura. Prace zostały wykonane w technice własnej (m.in. olej, collage). Obrazy można podzielić na martwe natury sensu stricto oraz te, które wykraczają poza pracownię malarza łącząc się z pejzażem greckiego miasteczka ("Kokkino Nero - widok z tarasu") czy widokiem Krakowa. Przedmiotami, które zachwycają artystę są najczęściej: ryby, garnki oraz akcesoria malarskie takie jak farby, sztalugi oraz pędzle. Warto wspomnieć o niezwykłej naturalności uderzającej z kompozycji płócien artysty. Analizując je, możemy dostrzec dwa typy przedstawień. Pierwszy z nich prezentuje martwą naturę jako pewnego rodzaju "horror vacui", natomiast drugi typ ukazuje oszczędną konstrukcję obrazu. Pozorny bezład w pracy "Martwa natura z rybami - wędki, sieci i kołowrotek" - jest po głębszej analizie zrównoważoną kompozycją, w której każdy element buduje napięcie pracy. Przykładem drugiego typu układu jest płótno "Martwa natura - ryba na patelni + 2 cebule", w którym szlachetność prostoty jest urzekająca.

Martwe natury autorstwa Mariusza Drohomireckiego w swoim traktowaniu formy oraz koloru nawiązują do lirycznego malarstwa Adolphe"a Monticellego czy wczesnych prac Paula Cézanne"a. Stosowana w nich deformacja form wpływa wyłącznie na zwiększenie siły wyrazu prac. Cechą właściwą malarstwa Mariusza Drohomireckiego jest gruba faktura pokrywająca płótna. Dojrzewająca powoli w pracowni artysty warstwa malarska swoimi impastami wzbogaca prace intensywnością koloru. Natura rzeczy Mariusza Drohomireckiego jest wyrazista i liryczna. Przedstawiane obiekty w każdej kolejnej kompozycji nabierają nowego charakteru. Martwe natury artysty posiadają głęboką wymowę, nie bez powodu pojawia się w nich ryba, która jest symbolem m.in. pożywienia duchowego. Zapraszam na wystawę.

Agnieszka Stefańczyk

 

Wystawa Mariusza Drohomireckiego
Mariusz Drohomirecki, Martwa natura z dwiema rybami i krabem (2018)

 

FOTORELACJA Z WERNISAŻU

 

 

 

 

Patronat medialny:

    Wydarzenie na portalu Facebook

 

Prace Mariusza Drohomireckiego w ofercie Galerii

MARIUSZ DROHOMIRECKI - NOTA BIOGRAFICZNA

mariusz drohomirecki

 


Mariusz Drohomirecki urodził się w 1958 roku w Głogówku. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Jana Szancenbacha w 1995 roku.

Mariusz Drohomirecki nieustannie szuka inspiracji w plenerze. Odnajduje ją w roztoczańskim krajobrazie, widokach krakowskich ulic widzianych z dachów kamienic, w pełnych słońca włoskich oraz greckich miasteczkach. Podobnie jak koloryści, malarz wywyższył kolor ponad rysunek. Pośpiesznie zanotowane w plenerze obrazy artysta kończy w pracowni. Tam powstają powoli, warstwa po warstwie, tworząc mięsistą materię. Analiza refleksów światła przywołują ducha artystów szkoły z Barbizon (Camille Corot).

 

 

WYBRANE WYSTAWY INDYWIDUALNE:

2017 - Wystawa malarstwa. Radzyminie Miejska sala koncertowa.
2016 - "Pamiętnik z podróży...", Muzeum sztuki Satu Mare
2015 - Wystawa grupy KRoma, Muzeum Sztuki Współczesnej Baia Mare
2013 - Trzy plenery, Galeria Sztuki ATTIS, Kraków
2004 - Prudnik, Muzeum Ziemi Prudnickiej
2002 - Kraków, Galeria Piano Nobile
2000 - Muzeum Sztuki Współczesnej, Radom
1999 - Galeria Malarstwa Zamek (wspólnie z Mariuszem Dudkiem), Moszna
1995 - Grotta Nobile, Kraków.

ARTYKUŁY NA TEMAT ARTYSTY

"MARIUSZ DROHOMIRECKI jest jedynym malarzem, który zna wszystkie dachy Krakowa. Zakochany w pejzażu od wielu lat uporczywie maluje krajobraz dążąc do sugestywnego oddania rzeczywistości poprzez barwę i światło. Często można go spotkać idącego "na motyw" objuczonego warsztatem, czyli z płótnem i słynną sztalugą zwaną "Łunochodem". Czy to zima, czy lato, wiatr i deszcz uparcie maluje w plenerze widząc w tym sens nie tylko oddania charakteru tego na co patrzy, ale przede wszystkim znalezienia malarskiej formy, która zbuduje obraz.

Drohomirecki ukończył pracownię prof. Jana Szancenbacha w krakowskiej ASP i stamtąd wyniósł szacunek dla światła, nie rezygnując jednak z wnikliwej obserwacji natury. Artysta nie zadowolił się jedynie smakowitym zestawem barw, ale swoje obrazy konstruował budując przestrzeń poprzez widzenie walorowe, pochodzące jakby z warsztatu malarza realisty. Jednak realizm Drohomireckiego to punkt wyjścia do budowania i konstruowania. Ta cecha odnosi się również do metody malarskiej - obrazy te w procesie twórczym zmieniają się, nawarstwiają po to, żeby jak najbardziej przybliżyć się z jednej strony do motywu, a z drugiej, żeby znaleźć najwłaściwszy ekwiwalent malarski."

 
[Grzegorz Bednarski, Kraków lipiec 2004, Katalog Mariusz Drohomirecki]

 

 

powrót do listy aktualności

x
«
»