KULISIEWICZ Tadeusz

TADEUSZ KULISIEWICZ - NOTA BIOGRAFICZNA

Tadeusz Kulisiewicz

 

Tadeusz Kulisiewicz urodził się w 1899, zmarł w 1988 roku. Studiował w Państwowej Szkole Sztuk Dekoracyjnych w Poznaniu oraz w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Debiutował w 1926 roku na wystawie Stowarzyszenia Artystów Grafików „Ryt”, z którymi wystawiał wielokrotnie także w późniejszych latach. W 1933 roku rozpoczął pracę pedagogiczną na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1955 roku był członkiem-korespondentem Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie, natomiast w 1964 roku został mianowany honorowym członkiem Akademii Sztuk Pięknych we Florencji.

Artysta wypowiadał się w technikach graficznych. W młodym wieku zetknął się z twórczością poznańskiego ugrupowania „Bunt”, które czerpało inspiracje z niemieckiego ekspresjonizmu. W 1926 roku spotkał Władysława Skoczylasa, który także miał przemożny wpływ na rozwój twórczości Kulisiewicza.
Kulisiewicz często tworzył prace w technice drzeworytu. Były to przeważnie kompozycje inspirowane sztuką podhalańską. Zachowało się także wiele jego rysunków wykonanych tuszem, przedstawiających motywy z odwiedzanych przez niego miast.

[Źródło fotografii NAC]

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt