AMBROZIAK Sylwester

Sylwester Ambroziak urodził się w 1964 r. w Łowiczu. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Jerzego Jarnuszkiewicza, Stanisława Kulona i Grzegorza Kowalskiego. Dyplom obronił w 1989 roku w pracowni Grzegorza Kowalskiego. Tworzy zarówno rzeźby kameralne jak i pokaźnych rozmiarów figury z drewna, gipsu, metalu oraz współczesnych tworzyw. Charakterystyczną dla tego artysty formą jest człekokształtna postać o krótkich nogach, nieproporcjonalnie dużych głowach oraz schematycznych rysach twarzy, przypominające dzieła ludowej sztuki afrykańskiej.

Duży wpływ na kształtowanie się jego stylu oraz kierunki poszukiwań artystycznych miał nurt Nowej Ekspresji. Sylwester Ambroziak reinterpretuje w swojej twórczości tematy sztuki sakralnej, jak „Kuszenie św. Antoniego”, „Pieta”, „Ofiara Izaaka”, „Powrót syna marnotrawnego”, „Adam i Ewa”. Komentuje także ważne, społeczne kwestie nowoczesnego świata: samotność, wyalienowanie („Pokój”, 2010), rozluźnienie więzów rodzinnych („Mama! I’m Coming Home”, 2018), cierpienie dzieci („Niewiniątka”,2007).

Jego prace znajdują się w kolekcjach wielu instytucji kultury w Polsce i na świecie, m.in.: w Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, Muzeum Okręgowym w Toruniu, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Kunsthalle Exnergasse we Wiedniu, Galerii Promocyjnej w Warszawie, Fundacji Kultury w Warszawie, Kunstbahnhof w niemieckim Herrnhut i wielu innych.

 

Poszukujemy prac artysty

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt