AMBROZIAK Sylwester
SYLWESTER AMBROZIAK
Sylwester Ambroziak, urodził się w 1964 w Łowiczu, mieszka i pracuje w Warszawie, gdzie w latach 1983–1989 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem m.in. Jerzego Jarnuszkiewicza, Stanisława Kulona i Grzegorza Kowalskiego. Dyplom obronił w 1989 roku w pracowni Grzegorza Kowalskiego. Już w czasie studiów wykształcił charakterystyczny, ekspresyjny język formy. Znany jest przede wszystkim z monumentalnych figur wykonywanych głównie w drewnie, ale sięga także po inne media – rysunek, instalację czy film animowany.
Twórczość Sylwestra Ambroziaka
Uproszczone, zdeformowane postacie Sylwestra Ambroziaka tworzą spójny, rozpoznawalny kanon – łączą w sobie brutalność formy z emocjonalną intensywnością. Sylwester Ambroziak sięga zarówno po dziedzictwo klasycznej rzeźby europejskiej, jak i inspiracje niemieckim neoekspresjonizmem, prymitywizmem czy sztuką pozaeuropejską, zwłaszcza afrykańską. Zestawia te odniesienia z motywami kultury popularnej – komiksu, kreskówki czy kina science fiction – tworząc własny, współczesny język artystycznej narracji.
Duży wpływ na kształtowanie się stylu Sylwestra Ambroziaka oraz kierunków poszukiwań artystycznych miał nurt Nowej Ekspresji. Artysta eksploruje tematy związane z tożsamością, cielesnością, emocjami oraz pierwotnymi instynktami. Jego dzieła nierzadko odwołują się do archetypów i mitów, czy sztuki sakralnej, jak np. „Kuszenie św. Antoniego”, „Pieta”, „Ofiara Izaaka”, „Powrót syna marnotrawnego”, „Adam i Ewa”. Artysta komentuje także ważne, społeczne kwestie nowoczesnego świata: samotność, wyalienowanie („Pokój”, 2010), rozluźnienie więzów rodzinnych („Mama! I’m Coming Home”, 2018), cierpienie dzieci („Niewiniątka”,2007).
Sylwester Ambroziak - ekspozycje, zbiory i nagrody
Prace Sylwestra Ambroziaka prezentowane były na licznych wystawach w Polsce i za granicą – m.in. w Niemczech, Francji, Szwecji, Norwegii, Belgii, Szwajcarii i USA. Znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych oraz publicznych m.in. w Kunsthalle Exnergasse w Wiedniu, Kunstbahnhof w Herrnhut, a także w zbiorach Muzeum ASP w Warszawie, Galerii „Arsenał” w Poznaniu, CRP w Orońsku, muzeach w Radomiu, Toruniu, Bielsku-Białej i Elblągu. W 2023 roku artysta został uhonorowany srebrnym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"
