DĄBROWSKI Stanisław

STANISŁAW DĄBROWSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Stanisław Dąbrowski
Stanisław Dąbrowski
[Źródło: NAC]

 

Stanisław Dąbrowski urodził się w 1892 roku w Krośnie, zmarł w 1973 roku w Krakowie. Zajmował się rysunkiem, grafiką i⠀malarstwem, był również historykiem sztuki. Początkowo uczył się w Szkole Sztuk Pięknych w Kazaniu, w latach 1909-1913 kontynuował edukację w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach Wojciecha Weissa oraz Józefa Mehoffera. Równolegle studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po uzyskaniu dyplomu wyjechał na rok, by doskonalić swoje umiejętności malarskie w Monachium i Paryżu.
W okresie I wojny światowej wstąpił do Legionów Polskich, skąd ostatecznie został przeniesiony do Centralnego Biura Wydawnictw, w którym miał okazję podjąć współpracę z architektem i scenografem, Stanisławem Romanem Czaplickim. W 1917 roku artysta trafił do przemyskiego Inspektoratu Zaciągu i uzyskał stopień chorążego dzięki szkoleniu w Szkole Oficerów Polskiego Korpusu Posiłkowego. W 1918 roku Stanisław Dąbrowski został aresztowany i osadzony w obozie w⠀Witkowicach. Po zakończeniu wojny sprawował funkcję oficera Wojska Polskiego oraz podjął pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, gdzie zajmował się rewindykacją zabytków wywiezionych przez zaborców.
W 1921 roku Stanisław Dąbrowski zdecydował się opuścić szeregi wojska i rozpoczął działalność pedagogiczną – przez krótki czas nauczał rysunku w⠀krakowskich liceach. Już w 1923 roku artysta postanowił skupić się niemal wyłącznie na własnej twórczości artystycznej. Dużo malował, brał udział w⠀licznych ekspozycjach w kraju i za granicą. Chętnie wyjeżdżał na plenery, zwykle obrazował widoki Podhala, najczęściej zatrzymywał się w Zakopanem i⠀Białce Tatrzańskiej. Malarz wykonał również serię obrazów dla kościoła w Białce Tatrzańskiej.
Stanisław Dąbrowski był jednym z członków skupionego na problematyce koloru i warsztatu Cechu Artystów Plastyków Jednoróg.

Stanisław Dąbrowski uprawiał przede wszystkim malarstwo sztalugowe, najczęściej wykorzystywał technikę olejną. W jego dorobku artystycznym można znaleźć liczne pejzaże i wiejskie sceny rodzajowe, artysta malował także martwe natury, kwiaty, akty kobiece i portrety.

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

niedostępne

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt