WINIARSKI Ryszard

Ryszard Winiarski urodził się w 1936 roku we Lwowie, zmarł w 2006 roku. Studiował na Politechnice Warszawskiej oraz Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom w zakresie malarstwa uzyskał w 1966 roku, u Aleksandra Kobzdeja. Zajmował się malarstwem, scenografią oraz tworzeniem form i instalacji przestrzennych. Od 1976 roku prowadził zajęcia W Instytucie Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W 1981 objął kierownictwo nad jedną z pracowni malarskich na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dwukrotnie pełnił funkcję prorektora tej uczelni.
Artysta wygłosił też kilka gościnnych wykładów na Hochschule für Gestaltung w niemieckim Offenbach. Tytuł profesora uzyskał w 1990 roku. W swojej twórczości Winiarski przedstawiał świat matematyki i mechaniki, jak np. układy statyczne.

W 1966 roku zaprezentował na Sympozjum Puławskim kilka prac inspirowanych rachunkiem prawdopodobieństwa. Już wtedy w jego twórczości pojawiły się motywy często powtarzane przez artystę w późniejszych pracach: białe, czarne i szare kwadraty. Z kolei w latach 80. za pomocą wypracowanego przez siebie geometrycznego języka zaczął przedstawiać duchowość i umysłowość człowieka: jego emocje, intuicję. Artysta zrealizował także scenografie do licznych spektakli: „Medei” Eurypidesa, „Makbeta” i „Otella” Szekspira, „Tragedii optymistycznej” Andrzeja Wiszniewskiego, „Przy pełni księżyca” Wasilija Szukszyna czy "Specjalności zakładu" Macieja Bordowicza. W 1996 roku Ryszard Winiarski został laureatem Nagrody im. Jana Cybisa.

Poszukujemy prac artysty

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt