MALCZEWSKI Rafał

40. Aukcja Dzieł Sztuki - sztuka dawna i współczesna, Krakowski Dom Aukcyjny

RAFAŁ MALCZEWSKI

Rafał Malczewski urodził się w 1892 roku w Krakowie, zmarł w 1965 r. w Montrealu w Kanadzie. Studiował na Uniwersytecie Wiedeńskim, jednak nie ukończył żadnego z rozpoczętych przez siebie kierunków. Pierwsze lekcje malarstwa pobierał u swojego ojca, Jacka Malczewskiego. Od 1917 roku mieszkał w Zakopanem i angażował się zarówno w życie bohemy artystycznej oraz środowisk związanych ze sportem zimowym i taternictwem. Artysta należał do Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, był również instruktorem narciarstwa oraz dziennikarzem "Przeglądu Sportowego". Ponadto angażował się w działalność Towarzystwa Sztuka Podhalańska oraz Stowarzyszenia Artystów Polskich Rytm. W tym czasie projektował scenografie dla zakopiańskiego Teatru Formistycznego a także publikował w "Wiadomościach Literackich" i "IKC". Po wybuchu II wojny światowej wyjechał do Kanady przez Stany Zjednoczone i Brazylię.

Twórczość Rafała Malczewskiego

Rafał Malczewski dał się poznać także jako utalentowany pejzażysta. Jego prace, tworzone najczęściej w technice oleju i akwareli, charakteryzują się czystością nasyconych barw oraz subtelną geometryzacją formy.

Rafał Malczewski jest znany z prac o tematyce pejzażowej. Jego obrazy charakteryzują się indywidualną gamą barwną oraz subtelną geometryzacją formy. Pejzaże autorstwa artysty przedstawiały m.in. Tatry, Podhale i niewielkie miasteczka.

Twórczość artysty jest znana nie tylko w Polsce ale także w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoszech i na Węgrzech.

Rafał Malczewski - wystawy i wyróżnienia

Obrazy Rafała Malczewskiego były prezentowane na licznych wystawach w kraju i za granicą. Wystawy z pracami artysty odbyły się m.in. w Warszawie (1928, 1929, 1935, 1938), Krakowie (1930, 1932), Łodzi (1935), Katowicach (1938), a także w Montrealu (1943, 1949) i Waszyngtonie (1944).

Artysta wielokrotnie został wyróżniony, m.in. złotym medalem na Międzynarodowej Wystawie Sztuki i Techniki w Paryżu (1937), złotym wawrzynem Polskiej Akademii Literatury (1937) i nagrodą plastyczną czasopisma Kultura (1962).

Rafał Malczewski - kolekcje

Prace artysty są obecne w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu a także Muzeum Śląskiego w Katowicach.

 

Poszukujemy prac artysty

 

Zapisz się do newslettera - dowiesz się dodaniu nowych prac


Jeżeli chcą Państwo sprzedać prace tego artysty prosimy o kontakt

x
«
»